Syn.: Melhania didyma var. linearifolia Szyszył., Melhania linearifolia Sond., Melhania ovata var. oblongata Hochst. ex K. Schum.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, Svazijsku, v jižním Mosambiku, Zimbabwe a jihovýchodní Botswaně.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, často společně s kapinicemi (Acacia spp.).
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky okolo 60 cm, s větvemi poléhavými až vystoupavými, šedohnědě chlupatými. Listy jsou řapíkaté, úzce kopinaté až řemenovité, až 11 cm dlouhé a asi 1,7 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené a hrotité, na líci lysé nebo řídce chlupaté, na rubu hustě šedivě chlupaté, s hnědými hvězdovitými žlázkami; palisty jsou štětinovité, až 1,2 cm dlouhé, chlupaté. Květy jsou oboupohlavné, vyrůstají obvykle jednotlivě v úžlabí horních listů na stopkách až 4 cm dlouhých; listeny kalíšku jsou 3, úzce vejčité, 10–15 mm dlouhé a 5–7 mm široké, na bázi zaokrouhlené nebo mělce srdčité, na vrcholu zašpičatělé, šedoplstnaté, kališních lístků je 5, jsou zhruba stejně dlouhé jako listeny kalíšku, kopinaté, rovněž zašpičatělé, šedoplstnaté, ještě i s dlouhými hnědými chlupy; korunní lístky jsou zhruba stejně dlouhé jako lístky kališní, široce vejčité, žluté; tyčinek je 5, jsou na bázi srostlé, jejich nitky jsou asi 1 mm dlouhé, prašníky až 2,5 mm dlouhé, staminodií je také 5, jsou až 6 mm dlouhá, čárkovitá, čnělka je asi 4 mm dlouhá. Plodem je vejcovitá tobolka, chlupatá, dosahuje v průměru okolo 10 mm.
Poznámka: Rod Melhania zahrnuje přes 40 druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Afriky, jihozápadní Asie a severní Austrálie.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).