MENISPERMUM CANADENSE L. – lunoplod kanadský

Syn.: Menispermum mexicanum Rose, Menispermum angulatum Moench, Menispermum canadense var. lobatum Pursh
Česká jména: lunoplod kanadský (Mareček 1997)
Čeleď: Menispermaceae Juss. – chebulovité

Menispermum canadense

Rozšíření: Jihovýchodní část Kanady a východ USA, od pobřeží až po Manitobu, východní část obou Dakot, Nebrasky a Kansasu, po střední Oklahomu a Texas.

Ekologie: Vlhčí půdy v houštinách a opadavých lesích, zvláště podél vodních toků, dobře snáší různou míru zastínění i zásoby půdních živin. V podmínkách střední Evropy je mimo nejvyšších poloh druh zcela zimovzdorný, dost odolný, netrpí významnými chorobami ani škůdci. Kvete krátkou dobu (uvádějí se dva týdny) v květnu a červnu.

Popis: Opadavá liána, jejíž oddenky jsou až 1 cm silné, za příznivých podmínek vytvářející klonální kolonie. Lodyhy jsou tenké a zprvu ochmýřené, později lysé, rozvětvené, postupně dřevnatějící, ovíjející se až do výše 6 m, bez opory se plazí po zemi a pokrývá hustě půdu stonky s neukončenými růstem. Listy jsou střídavé a jednoduché, řapíky jsou 5–20 cm dlouhé, čepele štítovité, s řapíky přisedajícími asi 1 cm od okraje listu, vejčité až ledvinité, s výraznou žilnatinou, až přes 20 cm široké a dlouhé, zvláště na spodu rostliny celokrajné, většinou ale s 3–7 mělkými a ostře zakončenými laloky, na líci holé, slabě lesklé a sytě zelené, na podzim výrazně žluté, rub je šedozelený a podél žilek slabě ochmýřený. Dvoudomé květy jsou jen drobné, mimo pohlavních orgánů velmi podobné, v chudokvětých nepravidelných hroznech 2–6(–18) cm dlouhých, vyrůstajících v úžlabí listů; jsou zelenavé až bělavé, kališních lístků je (4–)5–8, korunní lístky jsou okrouhlé, v počtu 4–12, v samčích je 12–24 tyčinek, v samičích 6–12 zakrnělých tyčinek a 2–4 pestíky. Plody jsou kulaté, o průměru kolem 1 cm, dužnaté, modročerné, modravě ojíněné, s jedním semenem charakteristického tvaru – plochým a se složitě tvarovaným povrchem, tvarem připomínající dorůstající měsíc.

Využití: Celá rostlina je pro člověka i další savce jedovatá (alkaloidy dauricin, berberin, menispin, menispermin), a není proto spásána ani býložravými savci, požití plodů může vést až k smrtelné otravě poškozením nervové soustavy; naproti tomu jsou plody vyhledávány ptáky od drobných pěvců až po krocany, kteří tak přispívají k šíření druhu.
Původními Američany byly různé části rostliny využívány pro léčbu – např. kožních, střevních a gynekologických potíží, ve farmakopei USA byla rostlina uváděna jako diuretikum a projímadlo; žlutý extrakt z kořenů byl využíván jako náhražka sarsaparilly (přestup pravý – Smilax regelii) v nealkoholických nápojích; rostlina je občas pěstována jako okrasná pro svoje ozdobné olistění.

Poznámka: Do rodu je zařazován ještě lunoplod dahurský (Menispermum dauricum) původem z východní Asie; oba druhy jsou si dost podobné, ale lunoplod dahurský má stonky nevětvené a bylinné, celkově je drobnější, čepele listů jsou asi dvojnásobně menší a jemnější.

Menispermum canadenseMenispermum canadense
Menispermum canadense
Menispermum canadense
Menispermum canadense

Fotografoval Ladislav Hoskovec, ve dnech 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Botanisk Have), 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien), 4. 6. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).