MERTENSIA MARITIMA (L.) Gray – plícněnka přímořská

Syn.: Casselia maritima (L.) Dumort., Casselia parviflora Dumort., Cerinthodes maritimum (L.) Kuntze, Hippoglossum maritimum (L.) Hartm., Lithospermum maritimum (L.) Lehm., Pneumaria maritima (L.) Hill, Pulmonaria maritima L., Steenhammera maritima (L.) Rchb.
Česká jména: plícněnka přímořská (Mareček 1997)
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Mertensia maritima

Rozšíření: Výrazně severský druh, v Evropě se nejjižněji vyskytuje na severním pobřeží Velké Británie a Irska, dále v Dánsku, pak na atlantském pobřeží Skandinávie, na Islandu, na ostrově Jan Mayen a na Špicberkách, na západní polokouli potom roste ostrůvkovitě na březích Grónska, kanadských arktických ostrovů, jižním směrem lemuje pobřeží Labradoru i Nového Skotska, nejjižněji až do amerického státu Massachusetts, na západě severoamerického kontinentu zasahuje Arktidou až na sever Aljašky a podél pobřeží Pacifiku ostrůvkovitě až do Britské Kolumbie. Ve východní Asii je nahrazen druhem Mertensia asiatica.

Ekologie: Roste na mořském pobřeží, na oblázkových i písčitých plážích, na pobřežních skalách a útesech. Kvete v červnu a červenci.

Mertensia maritima

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 10–35(–60) cm dlouhou, červeně naběhlou. Listy jsou střídavé, dolní krátce řapíkaté, horní přisedlé, celokrajné, eliptické nebo vejčité, dužnaté, modrozelené, 10–25 mm dlouhé. Květy jsou stopkaté, kalich krátký, kratší než korunní trubka, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, lysé, koruny jsou zvonkovité, 5četné, poupata jsou růžová a květy modravé, někdy i bílé, dosahují 5–10 mm v průměru. Plody jsou tvrdky.

Ohrožení a ochrana: Plícněnka přímořská je chráněným druhem v Irsku.

Poznámka: Rod zahrnuje asi 15 druhů z Asie, severní a východní Evropy a Severní Ameriky.

Mertensia maritima
Mertensia maritima

Fotografovala Irena Švehlová, dne 2. 7. 2011 (Norsko, Špicberky, břeh Advenrfjordem u Hiorthamm, proti městu Longyerbyen).