Syn.: Metrosideros collina subsp. polymorpha (Gaudich.) Rock, Nania polymorpha (Gaudich.) A. Heller
Česká jména: železnec (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Druh je endemitem Havajských ostrovů. Vyskytuje se na všech šesti hlavních ostrovech (Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Havaj). Existuje osm známých variet druhu Metrosideros polymorpha (M. p. var. dieteri, var. glaberrima, var. incana, var. macrophylla, var. newellii, var. polymorpha, var. pseudorugosa, var. pumila).
Ekologie: Druh toleruje širokou škálu půdních podmínek, teplot a množství srážek. Jednotlivé variety druhu Metrosideros polymorpha se vyskytují téměř ve všech havajských ekosystémech – od nížinných suchých křovin po území deštných pralesů, od bažin ve vysokých výškách po vychladlá lávová pole, kde je často jednou z pionýrských rostlin. Roste v nadmořských výškách od blízkosti hladiny moře po 2500 m. Dominantní je v deštných lesích nad 400 m n. m. a spolu s Acacia koa převládá v sezónně vlhkých lesích; je nejhojnější dřevinou na Havajských ostrovech. V lesích začíná někdy růst jako epifyt na kmenech stromových kapradin. Některé stromy mají vláknité vzdušné kořeny. Druh kvete hlavně na jaře, ale může kvést sporadicky v průběhu celého roku.
Popis: Druh je velmi variabilní, ve vzrůstu od nízkého rozprostřeného keře po strom až 30 m vysoký. Ve vysokých nadmořských výškách a v oblastech s chudými půdami nebo malým množstvím srážek najdeme křovitou formu, v otevřené krajině nebo v zahradách dosahuje obvykle výšky více než 12 m a šířky koruny více než 10 m. Je relativně pomalu rostoucí dřevinou. Borka mladých větví je hladká, světle šedá, ve stáří hrubá a šupinatá. Listy jsou natěsnané na koncích větví, vstřícné, krátce řapíkaté, tvarem značně variabilní: vejčité nebo okrouhlé, na vrcholu okrouhlé, někdy až špičaté, na bázi klínovité až srdčité, 1–8 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké. Mladé lístky (místně zvané „Liko“) mají světle zelenou, žlutou, růžovou až červenou barvu, později jsou obvykle tmavě zelené, kožovité, na líci hladké, na rubu hladké, chlupaté nebo plstnaté. Květy se objevují v hustých hroznech na koncích větví. Listeny jsou vejčité až téměř okrouhlé, 5–10 mm dlouhé, kališní lístky jsou okrouhlé až trojúhelníkovité, 1,5–4 mm dlouhé, korunní lístky obvejčité až okrouhlé, 2,5–5 mm dlouhé, tyčinky a čnělky 1–3 cm dlouhé. Květy mají nejčastěji červenou barvu, ale vyskytují se i v širokém spektru odstínů růžových, oranžových a žlutých; některé květy jsou dokonce vícebarevné. Plodem je tobolka asi 0,5 cm v průměru, ve zralosti hnědá, s množstvím drobných semen.
Záměny: Podobný druh Metrosideros excelsa (z Nového Zélandu) a M. kermadecensis (z Kermadeckých ostrovů) mají karmínově červené květy (M. polymorpha spíše oranžově červené), jejich mladé pupeny a rub listů jsou pokryty stříbřitě bílou plstí. Pro havajské druhy rodu Metrosideros jsou charakteristrické pupeny kryté šupinami a časté je vidličnaté větvení větví.
Na Havajských ostrovech rostou 4 další endemické druhy rodu Metrosideros zaměnitelné s M. polymorpha, nejlépe se odliší listy:
Metrosideros macropus (endemit ostrova Oahu) má listy s dlouhými řapíky, oválné, výrazně špičaté, nejsou natěsnané. Květy žluté.
Metrosideros rugosa (endemit ostrova Oahu, roste na mokrých a větrných lokalitách v pohoří Koolau) má listy se zanořenou žilnatinou, podvinutými okraji a jemné bronzové chlupy na rubu listů.
Metrosideros tremuloides (endemit ostrova Oahu) má listy jemné, světle zelené, mladé listy mají načervenalé dlouhé řapíky na načervenalých větévkách, listy nejsou natěsnané, květenství je rozvolněné.
Metrosideros waialealae (endemit ostrova Kauai, hora Waialeale) má listy dlouze protažené do špičky, s dlouhými řapíky, nenatěsnané na větévkách.
Využití: Dřevo tohoto stromu je velmi tvrdé, pevné, odolné, používalo se ke stavbě domů, lodí a k výrobě mnoha nástrojů. Dnes je červenohnědé dřevo s jemným leskem velmi ceněné v nábytkářství, řezbářství a při výrobě hudebních nástrojů. V lidovém léčitelství se odvar z květů používal k usnadnění porodu, mladé listy (Liko) k léčbě aftů u dětí, ke zlepšení trávení a stimulaci chuti k jídlu.
Stromy se vysazují v zahradách a parcích, jsou ozdobné květem i zbarvením mladých lístků. Druh je jednou z mála medonosných rostlin, která je původem z Havajských ostrovů.
Fotografováno ve dnech 7. 5. a 8. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Havaj, Waimanu Valey a NP Volcano).