Syn.: Pectiantia breweri (A. Gray) Rydb.
Česká jména: čepeňka (Presl 1846)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rozšíření: Druh pacifické oblasti Severní Ameriky, jeho areál zasahuje od Britské Kolumbie po centrální Kalifornii, na východ po Albertu, Montanu, Idaho a Nevadu.
Ekologie: Roste v podmáčených lesních porostech, na pasekách, loukách, na březích vodních toků a na otevřených i lesnatých horských svazích v nadmořské výšce 500–3500 m. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalé rostliny netvořící výběžky. Lodyhy 8–25(–40) cm vysoké, stopkatě žláznaté. Listy v řídké přízemní růžici, řapíkaté, lodyžní listy chybějí; řapík 1,5–7,5(–12) cm dlouhý, olysalý nebo s krátkými stopkatými žlázkami a řídce roztroušenými dlouhými hnědočervenými žlázkami; čepel široce srdčitá až ledvinitá, většinou širší než delší, někdy ± stejně dlouhá jako široká, 1,5–7,9 cm dlouhá, 1,5–11 cm široká, mělce laločnatá, počet laloků 7, 9 nebo 11, okraje čepele jednoduše nebo dvojitě vroubkovaně zubaté, lysé nebo nepravidelně brvité, vrchol terminálního laloku zaokrouhlený, čepel na povrchu lysá nebo s řídkými krátce i dlouze stopkatými žlázkami. Květenství 1–2, hroznovité, s (6–)20–40(–60) květy, v jedné uzlině květenství 1–2(–3) květy, květní stopky 1–2 mm dlouhé. Květy s bazálními částmi tvořícími 0,8–1,6 × 2,5–3,5 mm velkou češuli; kališní lístky rozestálé, zelenožluté až zelenavé, trojúhelníkovité, 0,7–1 mm dlouhé, 0,9–1,9 mm široké; korunní lístky zelenožluté až zelenavé, 1,5–2 mm dlouhé, dřípené v (4–)7–11 čárkovitých úkrojků; tyčinek 5, ve vstřícném postavení ke kališním lístkům, prašníky na velmi krátké nitce; blizna dvoulaločná. Plod je dvoupouzdrá tobolka, semena tmavě červenohnědá až černavá.
Poznámka: V Severní Americe se vyskytuje 9 druhů rodu Mitella. Některá molekulární data naznačují, že je rod polyfyletický, situace však ještě není dořešená. V užším rodovém pojetí je tento druh poměrně často řazen do rodu Pectiantia.
Fotografováno dne 21. 7. 2013 (USA, Washington, Mt. Rainier).