Syn.: Curculigo capitulata (Lour.) Kuntze, Curculigo fuziwarae Yamam., Curculigo glabra Merr., Curculigo recurvata W. T. Aiton, Curculigo strobiliformis D. Fang et D. H. Qin, Leucojum capitulatum Lour., Molineria hortensis Britton, Molineria plicata Colla, Molineria recurvata (W. T. Aiton) Herb., Molineria sulcata Kurz, Tupistra esquirolii H. Lév. et Vaniot, Veratrum mairei H. Lév.
Čeleď: Hypoxidaceae R. Br. – tvrzňovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, jeho areál se táhne od Nepálu a severovýchodu Indie přes jižní Čínu, Tchaj-wan a Indočínu až do Indonésie, na Papuu-Novou Guineu a na severovýchod Austrálie. Pěstuje se jako okrasná rostlina i v jiných tropických oblastech (např. Střední Amerika, Antily, Brazílie aj.), může zde snad i zplaňovat.
Ekologie: Roste jako podrost v tropických vlhkých lesích, na stanovištích stinných a mokrých, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Popis: Vytrvalá bylina s hlíznatými oddenky a plazivými výběžky, až 100 cm vysoká. Listů bývá 4–7, jejich řapíky jsou 30–80 cm dlouhé, listové čepele jsou podlouhle kopinaté, 40–90 cm dlouhé a 5–14 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, řasnaté, někdy jemně chlupaté. Květonosný stvol je pouze (10–)15–30 cm dlouhý, hluboko pod listy schovaný, chlupatý; květenství je terminální, hroznovité až hlávkaté, dolů svěšené, 2,5–5 cm dlouhé, mnohokvěté; listeny jsou kopinaté až vejčité, 1,5–2,5 cm dlouhé, chlupaté; okvětních lístků je 6, jsou vejčité, asi 8 mm dlouhé a až 4 mm široké, žluté, na vrcholu tupé; tyčinky jsou 5–6 mm dlouhé, nitky jsou nanejvýš jen 1 mm dlouhé, čnělka je delší než tyčinky. Plody jsou kulovité, dosahují 4–5 mm v průměru, v době zralosti jsou bílé.
Poznámka: K rodu Molineria je v současnosti započítáváno sedm druhů. Dříve byli zástupci tohoto rodu řazeni k zobatcům (Curculigo).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Marapi).