Česká jména: zavrnutka nachová (Presl 1846), zavinutka trubkovitá (Mareček 1997)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál zabírá téměř celou Severní Ameriku s výjimkou tundrových částí Kanady, Kalifornie a Floridy, ale zasahuje i do severního Mexika.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a křovinách, na vlhkých loukách a v nivách řek.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou hranatou lodyhou a plazivým oddenkem, vysoká 30–100 cm, při rozemnutí vonící po mátě. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté, 2,5–8 cm dlouhé a 1–3 cm široké, šedozeleně hedvábitě chlupaté, na spodní straně vynikle žilkované, na bázi uťaté, na okraji zubaté nebo řídce chlupaté. Květy jsou uspořádány v koncovém strboulu; listeny jsou podobné listům, zelené; kalich je trubkovitý, 7–11 mm dlouhý, s 5 drobnými úzkými fialovými zuby; koruna je pyskatá, 2,5–3,5 cm dlouhá, fialová, s dlouhou trubkou, horní pysk je úzký, přímý, až 1,2 cm dlouhý, na horní straně hustě jemně chlupatý, dolní pysk je zakřivený, trojzubý; tyčinky jsou 2. Plody jsou tvrdky asi 2 mm dlouhé.
Využití: Rostliny byly využívány v lidovém léčitelství proti nachlazení, při horečce, zápalu plic, ale i jako antikoncepce.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. a 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Head-Smashed-In Buffalo Jump a Waterton Lakes NP, Belly River).