MONIZIA EDULIS Lowe

Syn.: Melanoselinum edule Drude., Thapsia edulis Nichols., Thapsia moniza Masf., Daucus edulis (Lowe) Wojew., Reduron, Banasiak et Spalik
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Monizia edulis

Rozšíření: Endemit Madeiry. Roste na hlavním ostrově, na ostrově Deserta Grande a na ostrůvku Ilhéu de Cima u ostrova Porto Santo, všude ovšem jen vzácně. Nejasný je výskyt na ostrůvcích Selvagens. V rámci druhu jsou rozlišovány poddruhy subsp. edulis, subsp. girana, subsp. isambertoi (na našich snímcích) a subsp. santosii.

Ekologie: Roste na skalnatých útesech a skalních terasách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Vyhledává suché polohy, takže na rozdíl od jiné zdejší dřevnaté mrkve druhu Melanoselinum decipiens se vyhýbá pásu vavřínových lesů.

Popis: Dlouhověká dřevnatá rostlina vysoká až 120 cm. Kmínek je jediný, nevětvený, zakončený chocholem listů. Listy jsou 2–3krát zpeřené, v obrysu trojúhelníkovité, s chlupatými řapíky a podlouhlými lístky, světle zelené, lesklé, poněkud připomínají listy kapradin. Okolíky vytvářejí mohutná latovitá květenství, jednotlivé okolíky mívají 20–25 paprsků, listeny obalů i obalíčků jsou kopinaté až podlouhlé, pýřité. Květy jsou bílé, drobné. Dvounažky jsou křídlaté, v obrysu eliptické, pýřité, za zralosti světle hnědé, asi 10–14 mm dlouhé.

Ohrožení a ochrana: Pro svou velkou vzácnost je řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Je rovněž chráněn Bernskou úmluvou a Směrnicí o stanovištích 92/43/EHS.

Využití: Druh má jedlý kořen a byl dříve sbírán, což jistě nepřispělo k jeho rozšíření. Též je považován za léčivku.

Monizia edulis
Monizia edulis

Fotografováno dne 23. 9. 2019 (Portugalsko, Madeira, Funchal, Jardim Botânico da Madeira).