Syn.: Monnina latisepala S. F. Blake
Čeleď: Polygalaceae Hoffmanns. et Link – vítodovité
Rozšíření: Středoamerický druh, areál se táhne od jižního Mexika, zaznamenán byl Guatemale, Hondurasu, Nikaragui, Kostarice i Panamě.
Ekologie: Provází především horské lesy, od suchých až po mlžné, nevyhýbá se ani druhotným porostům, v nadmořských výškách (1000–)1300–3000 m.
Popis: Polokeř až keř, dorůstá výšky 1–7 m; větve jsou pokryté přitisklými nebo odstávajícími bělavými chlupy nebo tuhými brvami. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až obkopinaté, (2,5–)4–11(–15) cm dlouhé a 0,5–6 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, brvité nebo chlupaté. Květenství tvoří hrozny 3–15 cm dlouhé; květy jsou stopkaté; listeny jsou široce vejčité až kopinaté, 1,5–3,5 mm dlouhé; kališní lístky jsou volné, modré, vnější jsou široce vejčité až kopinaté, 1,5–4 mm dlouhé, vnitřní tvoří křídla (3,5–)4–6(–6,5) mm dlouhá; koruna se skládá z 3 lístků, dolní je člunkovitý, 3,5–6,5 mm dlouhý a 2,5–4 mm široký, žlutavý, 2 postranní jsou drobné a srůstají s nitkami tyčinek; tyčinek je celkem 8, srůstají nitkami do 2 bratrstev; semeník je svrchní. Plody jsou podlouhlé, zploštělé elipsoidní až kulovité, (5,5–)6,5–8 mm dlouhé a 3,5–4 mm široké tobolky.
Poznámka: Velmi proměnlivý druh, zejména v tvaru listů, vytváří zřejmě vyhraněnější, geograficky vymezené typy. Rostliny z kostaricko-panamského pohraničí, které představují naše obrázky, byly v minulosti popsáby jako samostatný druh Monnina latisepala a jsou charakterizovány velmi širokými, střechovitě se překrývajícími vnějšími dolními kališními lístky. Vzhledem k tomu, že se vyskytují přechody k typickým rostlinám, většina badatelů v současnosti tento druh neuznává; možná má hodnotu nějakého vnitrodruhového taxonu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).