Syn.: Erodium speciosum Salisb., Geranium anemonoides Thunb., Geranium monsonia Thunb., Geranium speciosum Thunb.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Endemit provincie Western Cape v Jihoafrické republice, vyskytuje se v pruhu zhruba vymezeném městy Clanwilliam a Mossel Bay.
Ekologie: Roste v travnaté vegetaci na vlhčích stanovištích s písčitými, propustnými půdami, výhradně v oblastech se zimními srážkami. Květy jsou navštěvovány včelami.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem, z nějž vyrůstají každoročně odumírající zkrácené lodyhy. Listy jsou dlouze řapíkaté, téměř lysé, s čepelí v obrysu okrouhlou, laločnatou nebo až dlanitosečnou, úkrojky 1. řádu mohou být zpeřené, úkrojky posledního řádu podlouhlé až čárkovité. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých silných krátce chlupatých stopkách, jsou pravidelné, pětičetné, 2,5–6,5 cm v průměru; kališní lístky jsou volné, obkopinaté, zelené až hnědočervené, široce bělavě lemované, hustě krátce žláznaté; korunní lístky jsou rovněž volné, obvejčité, bílé (někdy růžově lemované) nebo celé světle růžové, se sytěji růžovým středem, z rubu krémové, s růžovými proužky, na vrcholu s několika zoubky; tyčinek je 15; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, ve svrchním semeníku je dohromady 5 vajíček. Plod je zobanitý, rozpadavý.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Oudepost Reserve).