MUEHLENBECKIA TAMNIFOLIA (Kunth) Meisn. – rdesnovka

Syn.: Calacinum tamnifolium (Kunth) J. F. Macbr., Muehlenbeckia benthamii Endl., Muehlenbeckia leptobotrys Meisn., Muehlenbeckia peruviana Meisn., Muehlenbeckia stuebelii Lindau, Polygonum dombeyanum Kuntze, Polygonum flexuosum Benth., Polygonum leptobotrys (Meisn.) Kuntze, Polygonum quadrangulatum M. Martens et Galeotti, Polygonum tamnifolium Kunth, Sarcogonum tamnifolium (Kunth) Rusby
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Muehlenbeckia tamnifolia

Rozšíření: Druh s dosti rozsáhlým areálem, který se táhne od jižního Mexika přes celou Střední Ameriku až do Panamy, a dále od severní Venezuely přes andskou část Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie až do severní Argentiny.

Ekologie: Provází především okraje vlhkých, často horských lesů. Lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 3600 m.

Muehlenbeckia tamnifolia

Popis: Zčásti dřevnatějící gynodioecická nebo dvoudomá liána; stonky jsou hranaté, hladké, jemně rýhované. Listy jsou střídavé, lysé; řapík je 0,8–2 cm dlouhý, oblý nebo žlábkovitý; čepel je vejčitá, 3–8 cm dlouhá a 1,5–4 cm široká, na bázi hrálovitá, srdčitá nebo až klínovitá, celokrajná, na vrcholu krátce hrotitá. Květenství jsou úžlabní hrozny nebo laty; květní stopky jsou článkované, 0,5–3 mm dlouhé; vytrvalé okvětí tvoří obvykle 5 vejčitých, 1,5–3 mm dlouhých, zelenavých lístků; v samčích květech je 8(–10) tyčinek a zakrnělé pistillodium; v samičích květech jsou redukovaná staminodia, svrchní trojboký semeník a 3 zahnuté blizny. Plodem je nažka na bázi přirostlá k okvětí.

Muehlenbeckia tamnifolia
Muehlenbeckia tamnifolia

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).