Syn.: Musa mexicana Matuda, Musa speciosa Ten., Musa troglodytarum var. rubrifolia Kuntze
Čeleď: Musaceae Juss. – banánovníkovité
Rozšíření: Druh pochází z tropické jižní Asie, nezřídka je jako země jeho původu uváděna Indie, původní areál se snad nachází na pomezí Bangladéše a Barmy. Hojně se pěstuje v tropech celého světa. Do Střední a Jižní Ameriky byl dovezen na počátku 19. století, v současnosti je na mnoha místech zdomácnělý.
Ekologie: Ve své domovině roste tento druh především z nížinných oblastech s vysokou teplotou a vlhkostí.
Popis: Stálezelená vytrvalá bylina dorůstající výšky 1,5–3,0 m. Roste z podzemních oddenků; těsně se překrývající listové pochvy vytvářejí zdánlivý kmen, široký asi 10 cm. Listy jsou podlouhlé, až 1,8 m dlouhé a 35 cm široké, s voskovitým povrchem, světle zelené, někdy růžově naběhlé na hlavní žilce. Květenství je terminální, vzpřímené, lysé, květy vyrůstají v úžlabí listenů, kterých je v trsu spirálovitě umístěných asi 7. Listeny jsou špičaté, slabě rýhované, jasně růžové až světle fialové; chrání řadu 3–6 sytě žlutooranžových květů. Samčí květy mají fialové prašníky. Plody jsou vzpřímené dužnaté bobule, žlutozelené až červeně fialové, dlouhé do 8 cm a široké asi 1,8 cm, na povrchu lysé. Obsahují četná černá semena v krémově bílé dužnině.
Využití: Druh je pěstován jako okrasná rostlina ve smíšených tropických výsadbách, v mírném pásmu ve sklenících (snese teploty pouze do 7 °C). Plod je vzhledově atraktivní, jedlý, ale malý a kvůli velkému množství semen v dužnině se nekonzumuje. Listy mohou být použity k řezu. Nerozvinuté samčí květy mohou být konzumovány v salátech nebo vařené jako zelenina, listy často slouží k balení. Kořen rostliny je někdy používán v severovýchodní Indii v alternativní ájurvédské medicíně.
Záměny: Podobně zbarvené vzpřímené květenství a plody má také Musa velutina, ale povrch plodů má pýřitý.
Fotografováno dne 6. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, Iao Valley).