Syn.: Gardenia frondosa (L.) Lam., Mussaenda belilla Buch.-Ham., Mussaenda dovinia Buch.-Ham., Mussaenda flavescens Buch.-Ham., Mussaenda formosa L., nom. illeg., Mussaenda fruticosa L., Mussaenda ingrata Wall. ex Hook. f., Mussaenda macrophylla Kurz, nom. illeg., Mussaenda sumatrensis B. Heyne ex Roth, Mussaenda tomentosa Wight ex Hook. f., nom. illeg., Mussaenda villosa Schltdl. ex Hook. f., nom. illeg.
Česká jména: dlouhocévka listnatá (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Původní v jihovýchodní Asii, v oblasti od Srí Lanky a Indie až po Vietnam, Malajsii a Indonésii. V mnoha dalších tropických zemích se pěstuje jako okrasný keř.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké tropické lesy, roste jako součást jejich keřového patra.
Popis: Stálezelený keř vysoký 1,5–2 m; větve jsou oblé nebo poněkud stlačené, v mládí přitiskle chlupaté a olysávající. Listy jsou vstřícné, řapík je 4–10 mm dlouhý, čepel je eliptická, vejčitá nebo obkopinatá, 8–15 cm dlouhá a 3–8 cm široká, tmavozelená, na ploše s řídkými tuhými brvami a na žilkách přitiskle měkce chlupatá, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá; palisty jsou drobné, trojúhelníkovité, hluboce rozeklané. Květy skládají vidlanovité květenství, jsou oboupohlavné, 5četné; kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 7–12 mm dlouhé, brvité, alespoň 1–4 květů v květenství má jeden z kališních cípů přeměněný v nápadný listovitý útvar na 1–3 cm dlouhé stopce a s eliptickou až vejčitou čepelí 6–8 cm dlouhou a 2,5–5 cm širokou, bílou nebo žlutou; koruna je řepicovitá, přitiskle chlupatá, její trubka je 2,2–2,5 cm dlouhá, cípy jsou 6–7 mm dlouhé, oranžové; andreceum tvoří 5 tyčinek s krátkými nitkami; semeník je spodní, srůstá z 2 plodolistů. Plodem je vejcovitá až elipsoidní bobule asi 1 cm dlouhá, tmavofialová, s početnými semeny.
Poznámka: Rod Mussaenda je dosti početný, asi 200 druhů je rozšířeno v tropech Starého světa od Afriky až po Polynésii. Jejich význačným znakem je přítomnost tzv. kalykofylu, který vzniká přeměnou kališního cípu na lupenitý, často korunovitě zbarvený útvar, tvarem připomínající list. Zpravidla se vyvíjí jen v některých květech v květenství, většinou z jednoho, ale u některých druhů (např. u Mussaenda pubescens) ze všech 5 kališních cípů příslušného květu.
Fotografováno dne 1. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Victoria, botanická zahrada).