Syn.: Agaricus cruentus Fr., Agaricus sanguinolentus Alb. et Schwein., Agaricus sanguinolentus var. cruentus (Fr.) Pers., Galactopus sanguinolentus (Alb. et Schwein.) Murrill, Mycena cruenta (Fr.) Quél.
Česká jména: helmovka krvavá (Antonín 2006)
Slovenská jména: prilbička krvavá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Mycenaceae Roze – helmovkovité
Rozšíření: Široce rozšířený druh, byl nalezen v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Asii.
Ekologie: Roste hojně v červenci až říjnu v lesích nebo na jejich okrajích, na listovém nebo jehličnatém opadu, mezi trávou a mechem, na rostlinných zbytcích na loukách. Objevuje se většinou v malých skupinách, někdy i jednotlivě.
Popis: Klobouk má průměr 0,5–1,5 cm, je kuželovitý nebo zvoncovitý, někdy se středovým hrbolkem nebo vypouklý; téměř ke středu je prosvítavě rýhovaný. Barva je proměnlivá, oranžově hnědá, růžově až masově hnědá, s tmavším středem, okraj často vínově červený. Lupeny jsou úzce připojené, někdy s krátkým zoubkem, 13 až 17 lupenů dosahuje ke třeni, jsou střídané kratšími. Mají bělavou, někdy načervenalou barvu, ostří tmavě červenohnědě ohraničené. Třeň je válcovitý, dutý, křehký, 2–7 cm dlouhý, 1–1,5 mm tlustý, na povrchu holý, na vrcholu nepatrně ojíněný, u báze hustě chloupkatý. Má světle hnědou až červenohnědou barvu. Dužnina je tenká, načervenalá, za vlhka po poranění vylučuje tmavě červenou tekutinu. Chuť je nevýrazná, pach slabě ředkvový. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou elipsoidní, 8–11 × 4–6 µm velké.
Záměny: Podobná je helmovka červenobřitá (Mycena rubromarginata), která ale neroní červenou tekutinu. Helmovka krvonohá (Mycena haematopus) je celkově robustnější, okraj klobouku mívá třásnitě potrhaný. Helmovka hnědopurpurová (Mycena purpureofusca) má klobouk a ostří lupenů více do fialova, neroní červenou tekutinu.
Využití: Velmi drobná houba; není známo, jestli je jedlá.
Fotografováno dne 24. 5. 2009 (Česko, u Roztok).