NANDINA DOMESTICA Thunb. – nandyna domácí

Syn.: Nandina denudata Lavallée, Nandina tomentosa Wehmer, Nandina tsermonanten Hassk.
Česká jména: nandyna domácí (Berchtold et Presl 1825)
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité

Nandina domestica

Rozšíření: Pochází pravděpodobně z jihovýchodní Číny, jeho areál se táhne od jihočínské provincie Jün-nan až po pobřežní provincii Šan-tung. Pěstuje se v řadě subtropických oblastí světa jako okrasná dřevina, může i zplaňovat. Sekundární výskyt je uváděn z Korejského poloostrova a Japonska, z jihovýchodní Austrálie i Itálie, rovněž z jihovýchodu USA, kde je v některých státech jeho šíření považováno až za invazivní.

Ekologie: Ve své domovině roste podél vodních toků v horských lesích, v křovinaté pobřežní vegetaci i kolem cest, v nadmořských výškách pod 1000 m. Kvete od března do června.

Nandina domestica

Popis: Stálezelený keř, vzpřímený, až 300 cm vysoký, větvený, lysý. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 30–50 cm dlouhé, 2–3krát zpeřené, lístky jsou eliptické až kopinaté, 2–10 cm dlouhé a až 2 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, lysé. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, 20–35 cm dlouhé, bohaté, květy jsou oboupohlavné, vonné, kališní lístky jsou vejčité, krátké, korunních lístků je 6, jsou podlouhlé, asi 4 mm dlouhé, bílé nebo bělavé, na vrcholu tupé; tyčinky jsou asi 3,5 mm dlouhé. Plody jsou kulovité bobule dorůstající v průměru 6–8 mm, v době zralosti červené až nachové.

Využití: V Evropě je možné tuto dřevinu pěstovat jen v teplých oblastech, u nás je pro ni doporučován zimní zákryt, eventuálně přezimování ve skleníku. V kultuře je několik kultivarů.
V Japonsku jsou v zimě jejími větvemi s plody zdobeny domácnosti i chrámy. O vztahu Japonců k tomuto keři se v české literatuře zmiňovali už v roce 1825 hrabě Bedřich Berchtold a botanik Jan S. Presl: „Žapánové keř ten velmi sobě váží domnívajíce se, že štěstí do domu přináší, tak jako u nás sprostý člověk o vlašťovkách se domejšlí.“
Některé části rostliny používá čínská tradiční medicína.

Poznámka: Rod Nandina zahrnuje jen tento jediný druh.

Nandina domestica
Nandina domestica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Ulladulla).