Syn.: Aspidium biserratum var. furcans (L. H. Bailey) Farw., Nephrolepis biserrata var. furcans (T. Moore) L. H. Bailey, Nephrolepis davallioides var. furcans T. Moore ex G. Nicholson
Česká jména: ledviník, nefrolepis (Mareček 1999)
Čeleď: Nephrolepidaceae Pic. Serm. – ledviníkovité
Rozšíření: Původ této kapradiny není zcela jasný, ve většině současných botanických databází je spojována s filipínským druhem Nephrolepis falcata nebo také s pantropicky rozšířeným druhem Nephrolepis biserrata. V literatuře se však rovněž objevuje názor, že je to vlastně kapradina původně australská, v Evropě pěstovaná už od první poloviny 20. století a odtud rozšiřovaná jako zahradní rostlina do řady tropických oblastí světa. Pak se tedy nejspíš jedná o kultivar.
Druhotně se vyskytuje ve Střední Americe a na Floridě, v Indii a jihovýchodní Asii, na severovýchodě Austrálie, na některých pacifických ostrovech a pravděpodobně i v dalších oblastech světa.
Ekologie: Je vysazována jako okrasná kapradina v tropických zahradách, odkud může zplaňovat a šířit se do krajiny. Objevuje se na stanovištích dotčených lidskou činností, při okrajích tropických lesů, v blízkosti lidských sídel.
Popis: Terestrická kapradina s krátkým oddenkem, rozšiřující se postranními stolony. Listy jsou 50–100 cm dlouhé, jednoduše zpeřené, úkrojky jsou skoro přisedlé, na bázi podlouhlé až vejčité, na vrcholu však 2–3krát vidličnatě rozeklané.
Využití: V Evropě se pěstuje v interiérech a zimních zahradách, vyhovuje jí vyšší vzdušná vlhkost a stanoviště spíše přistíněné.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Kuranda).