NIPHOGETON DISSECTA (Benth.) J. F. Macbr.

Syn.: Apium dissectum (Benth.) Drude, Apium weberbaueri H. Wolff, Niphogeton andicola Schltdl., Niphogeton ciliatum Rose ex Pittier, Niphogeton jahnii Rose ex Pittier, nom. inval., Niphogeton weberbaueri (H. Wolff) J. F. Macbr., Oreosciadium dissectum (Benth.) Wedd., Petroselinum dissectum Benth.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Niphogeton dissecta

Rozšíření: Areál se táhne horskými polohami And od západní Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor a Peru až do Bolívie.

Ekologie: Provází kamenité svahy ve formacích páramo a puna, vystupuje do nadmořské výšky kolem 4500 m.

Niphogeton dissecta

Popis: Vytrvalá, sytě zelená, bohatě větvená bylina, 35–50 cm vysoká, lysá nebo jen papilnatě drsná. Listy jsou střídavé, v obrysu podlouhlé nebo vejčité, 1–2krát zpeřené, 1,5–8 cm dlouhé a 1–7 cm široké, úkrojky posledního řádu čárkovité, 1–1,5 mm široké, často hrotité; řapík je 2–15 cm dlouhý, na bázi tvoří pochvu, řapík nejvyšších listů je pochvou nahrazen. Květenství jsou složené okolíky, listenů obalu je 3–7, čárkovitých až obvejčitých, 4–35 mm dlouhých; okolíčků je 5–12, na stopkách 3–30 mm dlouhých, obalíček tvoří 3–5 nestejných listenů; květní stopky jsou 2–15 mm dlouhé; korunní lístky jsou vejčitě kopinaté, bílé nebo se zelenou střední žilkou. Plody jsou elipsoidní až vejcovité dvojnažky, 2–4 mm dlouhé, žebrované.

Poznámka: Do rodu Niphogeton se v současnosti řadí 18 druhů rozšířených od Kostariky po Bolívii, většina jich roste jako součást vysokohorské formace páramo.

Niphogeton dissecta
Niphogeton dissecta
Niphogeton dissecta
Niphogeton dissecta

Fotografoval Mário Duchoň, dne 1. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).