Syn.: Laurus foetens Aiton, Oreodaphne foetens (Aiton) Nees, Persea foetens (Aiton) Spreng.
Česká jména: obaleň (Presl 1846)
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Rozšíření: Madeira, Kanárské ostrovy (Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro), Azory (zde zřejmě jen zavlečený).
Ekologie: Roste ve vavřínových lesích, v pásmu od pobřeží až do 1500 m n. m.
Popis: Stálezelený strom dorůstající mohutných rozměrů a až 40 metrů výšky. Borka šedohnědá s vodorovnými pravidelně uspořádanými bradavkovými výrůstky, u starších stromů většinou rozpraskaná. Dřevo tvrdé, hnědé, za čerstva nepříjemně páchne. Střídavé listy 9–12 cm dlouhé a 3–5 cm široké, kožovité, tmavě zelené, lesklé, v mládí na rubu chlupaté, později lysé, na rubu listu jsou nápadné 2–3 žlázky vyrůstající u postranních nejspodnějších žilek. Květy většinou oboupohlavné, v koncových latách, 2–3 mm dlouhé, 6četné, žlutobílé. Dužnaté plody až 3 cm velké připomínají žaludy. Zralé jsou tmavomodré a přisedlé v dužnatém kalíšku vzniklém z květního lůžka. Semena obtížně klíčí, potřebují dostatek vláhy. Celý strom obsahuje esenciální oleje, které nepříjemně páchnou.
Poznámka: Na fotografii je zachycen „svatý strom“ El Garoé, ke kterému se vztahuje pověst, že tento strom poskytoval domorodcům na El Hierro vodu. Jedná o jeden z druhů vavřínového lesa, dnes stojí tento strom osamoceně v odlesněné krajině. Poměrně často navštěvované údolí Los Tilos na La Palmě je pojmenováno právě po tomto stromu, jehož španělské jméno je til.
Fotografováno ve dnech 4. 2. a 11. 2. 2007 (Španělsko, Kanárské ostrovy, La Palma, Los Tilos a Baranco del Galga), 14. 2. 2008 (El Hierro, Árbol Santo El Garoé).