OCOTEA FOETENS (Aiton) Baill. – obaleň

Syn.: Laurus foetens Aiton, Oreodaphne foetens (Aiton) Nees, Persea foetens (Aiton) Spreng.
Česká jména: obaleň (Presl 1846)
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité

Ocotea foetens

Rozšíření: Madeira, Kanárské ostrovy (Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro), Azory (zde zřejmě jen zavlečený).

Ekologie: Roste ve vavřínových lesích, v pásmu od pobřeží až do 1500 m n. m.

Ocotea foetens

Popis: Stálezelený strom dorůstající mohutných rozměrů a až 40 metrů výšky. Borka šedohnědá s vodorovnými pravidelně uspořádanými bradavkovými výrůstky, u starších stromů většinou rozpraskaná. Dřevo tvrdé, hnědé, za čerstva nepříjemně páchne. Střídavé listy 9–12 cm dlouhé a 3–5 cm široké, kožovité, tmavě zelené, lesklé, v mládí na rubu chlupaté, později lysé, na rubu listu jsou nápadné 2–3 žlázky vyrůstající u postranních nejspodnějších žilek. Květy většinou oboupohlavné, v koncových latách, 2–3 mm dlouhé, 6četné, žlutobílé. Dužnaté plody až 3 cm velké připomínají žaludy. Zralé jsou tmavomodré a přisedlé v dužnatém kalíšku vzniklém z květního lůžka. Semena obtížně klíčí, potřebují dostatek vláhy. Celý strom obsahuje esenciální oleje, které nepříjemně páchnou.

Poznámka: Na fotografii je zachycen „svatý strom“ El Garoé, ke kterému se vztahuje pověst, že tento strom poskytoval domorodcům na El Hierro vodu. Jedná o jeden z druhů vavřínového lesa, dnes stojí tento strom osamoceně v odlesněné krajině. Poměrně často navštěvované údolí Los Tilos na La Palmě je pojmenováno právě po tomto stromu, jehož španělské jméno je til.

Ocotea foetensOcotea foetens
Ocotea foetens
Ocotea foetens

Fotografováno ve dnech 4. 2. a 11. 2. 2007 (Španělsko, Kanárské ostrovy, La Palma, Los Tilos a Baranco del Galga), 14. 2. 2008 (El Hierro, Árbol Santo El Garoé).