Oenanthe melanura (Temminck, 1824); skalníček černoocasý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Muscicapidae
Syn.: Cercomela melanura (Temminck, 1824)
Česká jména: skalníček černoocasý
Anglická jména: Blackstart

Oenanthe melanura, skalníček černoocasý
Oenanthe melanura, skalníček černoocasý

Rozšíření: Nesouvislý areál druhu leží v africkém Sahelu, v pásu táhnoucím se od východu Mali přes Niger a Čad až po Súdán, vyskytuje se také v oblasti Afrického rohu a na pobřeží Rudého moře, rovněž na západě Arabského poloostrova, od jihu Sýrie a Izraele až po Omán.
Je rozlišováno šest poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh Oenanthe melanura subsp. neumanni, který se vyskytuje na jihozápadě Saúdské Arábie, v Jemenu a na jihozápadě Ománu.

Způsob života: Obývá kamenité pouštní a polopouštní oblasti, vyprahlé savany, vádí, horské svahy poseté balvany s roztroušenými stromy a keři, někdy se zdržuje kolem lidských obydlí.
Živí se především hmyzem a jeho larvami. Často poskakuje po zemi nebo posedává nízko na větvích. Není plachý, snese přiblížení člověka.
Je monogamní, páry zůstávají na hnízdišti po celý rok. Miskovité hnízdo, vystlané chlupy a peřím, staví ze stébel a listů v dutině ve skále nebo ve stavení, v hromadě kamení nebo dokonce v noře. Samice snáší až třikrát ročně 3–4 vejce, která inkubuje po dobu 13–14 dnů. Mláďata v hnízdě krmí oba rodiče asi 14 dnů.

Popis: Nenápadně zbarvený pěvec, dosahuje délky 14–16 cm, rozpětí křídel 23–27 cm a hmotnosti 13–18 g. Je popelavě šedý, zobák je načernalý, duhovka oka tmavě hnědá. Spodní část je šedobílá, podocasí bílé. Černý ocas často vejířovitě rozevírá. Černohnědé křídlo kontrastuje se světle šedými křídelními krovkami. Nohy jsou šedočerné. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená.
Jednotlivé poddruhy se liší v hnědavých a černých odstínech zbarvení a ve velikosti.

Oenanthe melanura, skalníček černoocasý
Oenanthe melanura, skalníček černoocasý

Fotografováno dne 17. 1. 2023 (Omán, Dhofar, Wadi Darbat).