Čeleď: Flacourtiaceae DC. – slivouchovité; Salicaceae Mirbel – vrbovité
Rozšíření: Dřevina velmi široce rozšířená v tropické subsaharské Africe. Roste v širokém pruhu od Senegalu po Súdán a na jih až do Jihoafrické republiky. Mimo Afriku se vyskytuje na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a velmi omezeně i v Saúdské Arábii.
Ekologie: Roste v oblasti savan, především v jejich teplejším a sušším křídle, často podél potoků. Na Arabském poloostrově provází nadmořské výšky 600–1800 m.
Popis: Opadavý trnitý větší keř nebo menší stromek vysoký do 10 m. Větve pokryté lenticelami, s ostrými úžlabními trny dlouhými až 7 cm. Listy střídavé, řapíkaté, eliptické nebo vejčitě kopinaté, 3,5–14 cm dlouhé a 2–7 cm široké, výrazně síťnatě žilkované, lysé, na bázi klínovité, na okraji jemně pilovité nebo vroubkované, na vrcholu zašpičatělé. Květy jednotlivé, pětičetné, velké, 5–7 cm v průměru, oboupohlavné, vonné, na 1–2 cm dlouhých stopkách; kališní lístky 4, na bázi lehce srostlé, široce vejčité až téměř okrouhlé, 1–1,5 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, vně zelené, uvnitř bílé, za plodu vytrvávající a nazpět ohnuté; korunních lístků bývá 8–10, jsou sněhově bílé (v poupěti narůžovělé), vnější 2,5–3,5 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, vnitřní poněkud užší; tyčinek 200–300, v 5 svazečcích, čnělka 6–10 mm dlouhá, na vrcholu s nápadnými, dlanitě uspořádanými, srostlými bliznovými laloky. Plod kulovitý, dužnatý, 5–6 cm v průměru.
Využití: Plody lze konzumovat jako ovoce. Dřevo, listy i plody jsou součástí různých přípravků užívaných v lidovém léčitelství pro různé účely – od léčby úplavice až po podpůrný afrodisiakální účinek. Rostliny mají i neopomenutelný význam okrasný.
Poznámka: Donedávna byl rod Oncoba řazen do čeledi Flacourtiaceae. Moderní molekulární metody, které mají dnes rozhodující slovo pro pohyby v systému, ovšem prokázaly, že tato jednotka obsahuje rody, které evolučně spolu nemají mnoho společného (že je polyfyletická), takže z hlediska zásad fylogenetického systému je neobhajitelná. Jednotlivé rody byly takříkajíc rozprášeny do různých čeledí; rod Oncoba (a spolu s ním ještě několik dalších) byl přesunut do čeledi Salicaceae, která je v dnešním pojetí evolučně jednotná (monofyletická). Jakousi daní za fylogenetickou korektnost je ovšem skutečnost, že zase pro změnu vrbovité ztratily výlučnou morfologickou charakteristiku, což dobře dokumentuje i tento druh.
Fotografováno dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: wádí Ridžáf).