Syn.: Chamomilla suffruticosa Rydb., Cotula tanacetifolia L., Hippia frutescens L., Matricaria multiflora Fenzl ex Harv. et Sond., Matricaria suffruticosa (L.) Druce, Pentzia macrocephala Dinter ex Merxm. et Eberle, Pentzia spinescens Less., Pentzia suffruticosa (L.) Hutch. ex Merxm., Pentzia tanacetifolia (L.) Hutch., Tanacetum suffruticosum Burm. ex L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se táhne jihozápadním cípem afrického kontinentu, od jižní Namibie přes jihoafrické provincie Northern a Western Cape, přibližně po městečko Gansbaai.
Ekologie: Provází písčitá stanoviště, zejména zazemněné duny a písčité plošiny, velmi hojně podél pobřeží, ale vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m. Je vázán na území se zimními srážkami. Místy vytváří dominantu jarní vegetace ve formaci renosterveld.
Popis: Metlovitě větvená jednoletá bylina vysoká 10–60 cm; větvičky jsou v horní polovině velmi hustě olistěné, krátce hustě chlupaté. Listy jsou střídavé, 2–3krát peřenosečné, 5–6 cm dlouhé, s 5–10 vstřícnými páry 1–1,6 cm dlouhých a 2–4 mm širokých, špičatých úkrojků. Úbory jsou početné, diskovité, 5–8 mm v průměru, tvoří bohatý chocholík; zákrov je polokulovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou blanitě lemovány; květy jsou pouze trubkovité, oboupohlavné, žluté, mají ztloustlou trubku a 4 zvonkovité cípy. Plodem téměř válcovité, žlutohnědé nažky s 4 žebry, na vrcholku s blanitým lemem, chmýr chybí.
Poznámka: Do rodu Oncosiphon se řadí celkem asi 8 druhů, většinou vázaných na jihoafrická území se zimními srážkami; jediný druh přesahuje dále k severovýchodu. Téměř všechny mají diskovité úbory bez jazykovitých květů, pouze Oncosiphon africanus má bílé liguly.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan).