Syn.: Chaerophyllum andicola (Kunth) K. F. Chung, Myrrhis andicola Kunth, Oreomyrrhis lasiopetala A. Gray
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá v Jižní Americe od Kolumbie až do severní Argentiny, zasahuje rovněž do Střední Ameriky do Kostariky. Údaje odjinud se asi týkají příbuzných druhů.
Ekologie: Provází formace páramo a puna, zejména na kamenitých a travnatých místech, lokality leží v nadmořské výšce 2000–4700 m.
Popis: Drobná vytrvalá, sytě zelená bylina vysoká 3–50 cm, často bohatě větvená, lysá nebo chlupatá. Listy jsou střídavé, v obrysu podlouhlé nebo vejčité, 1–2krát zpeřené, 0,5–8 cm dlouhé a 0,4–3 cm široké, úkrojky posledního řádu vejčité až čárkovité. Květenství tvoří okolíky; stopka okolíků je 1–40 cm dlouhá, obvykle nazpět chlupatá; listenů obalu je 6–10, kopinatých až vejčitých, celistvých a celokrajných nebo až zpeřených, na bázi srostlých; květní stopky jsou 1,5–30 mm dlouhé, chlupaté; korunní lístky jsou bílé nebo narůžovělé. Plody jsou elipsoidní až vejcovité dvojnažky 3–5 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, s 5 žebry.
Poznámka: Rod Oreomyrrhis v současnosti zahrnuje téměř 25 druhů, většinou rostou na pacifické straně asijského kontinentu a na přilehlých ostrovech. Podle některých názorů by měly být připojen k rodu Chaerophyllum; tento názor pramení z podobnosti molekulárních vlastností.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 1. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).