OZOTHAMNUS THYRSOIDEUS DC.

Syn.: Helichrysum rosmarinifolium var. thyrsoideum (DC.) Maiden, Helichrysum thyrsoideum (DC.) P. Morris et J. H. Willis
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Ozothamnus thyrsoideus

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii – na kontinentu areál leží na jihovýchodě Nového Jižního Walesu a ve východní části Victorie.

Ekologie: Roste v sušších horských lesích a subalpínské křovinaté vegetaci. Kvete od listopadu do února.

Ozothamnus thyrsoideus

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 300 cm, s větvemi vystoupavými až přímými a letorosty hustě vlnatě chlupatými. Listy jsou střídavé, od větve odstálé, krátce řapíkaté, čárkovité až úzce obkopinaté, 8–50(–70) mm dlouhé a jen 1–3 mm široké, po okraji mírně podvinuté, na vrcholu tupé, na líci lysé, na rubu bíle plstnaté s olysalou střední žilkou. Květenství dosahuje v průměru 18–35 mm, je složeno z (5–)15–40 úborů, zákrovních listenů je 18–28(–45), jsou eliptické až obvejčité, až 2,5 mm dlouhé, zahnuté, ploché, bílé, samičích květů je 2–5(–10), oboupohlavných 8–18(–25). Plody jsou nažky, které jsou až 1,5 mm dlouhé, s chmýrem až 3,5 mm dlouhým.

Záměny: Poněkud podobný Ozothamnus rosmarinifolius má listy výrazněji podvinuté, okraje zcela zakrývají rub listu.

Ozothamnus thyrsoideus
Ozothamnus thyrsoideus
Ozothamnus thyrsoideus
Ozothamnus thyrsoideus
Ozothamnus thyrsoideus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Franklin-Gordon Wild Rivers National Park, okolí Nelson Falls).