Syn.: Cerastites hybridus Gray, Papaver hispidum Lam., Papaver hybridum L., Papaver siculum Guss., Roemeria sicula (Guss.) ined.
Česká jména: rosopastka, mák zvrhlý (Berchtold et Presl 1823), roemerka, rosopastka (Jungmann 1837), roeméra (Těšitel 1927), mák zvrhlý (Kubát 2002)
Slovenská jména: mak hybridný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Druh západní a jižní Evropy, severní Afriky, Makaronésie i jihozápadní Asie. V současnosti se objevuje v pásu sahajícím od Německa až po Maroko a Kanárské ostrovy, od Madeiry přes Írán a Pákistán až po severní Indii. Byl zavlečen rovněž do jižní Austrálie a Severní Ameriky. Přechodně byl zaznamenán i v Brně.
Ekologie: Roste na suchých trávnících a pastvinách, často na člověkem narušovaných stanovištích, kolem polí, na úhorech a v sadech, podél cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od března do července.
Popis: Jednoletá, bíle mléčící bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 15–50(–85) cm dlouhou, chudě větvenou. Listy jsou 2–9(–25) cm dlouhé a 0,75–4(–10) cm široké, 1–3krát peřenosečné, úkrojky jsou čárkovité až kopinaté, špičaté. Květní stopky jsou přitiskle chlupaté, korunní lístky jsou obvejčité, 9–15(–25) mm dlouhé, červené až skoro purpurové, na bázi s černou skvrnkou; nitky a prašníky jsou modré, blizna je 5–8laločná. Plodem je vejcovitě kulovitá tobolka, 8–11(–15) mm dlouhá, odstále štětinatá.
Poznámka: V široce pojímaném rodu Papaver dochází v posledních letech k výrazným taxonomickým přesunům, za nimiž stojí molekulární biologie; i tento druh patřil dříve k tomuto rodu. K rodu Roemeria je v současnosti řazeno 16 druhů (POWO 2023).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural do Douro Internacional, Picote, Fraga do Puio).