ROEMERIA HISPIDA (Lam.) Stace – rosopastka zvrhlá

Syn.: Cerastites hybridus Gray, Papaver hispidum Lam., Papaver hybridum L., Papaver siculum Guss., Roemeria sicula (Guss.) ined.
Česká jména: rosopastka, mák zvrhlý (Berchtold et Presl 1823), roemerka, rosopastka (Jungmann 1837), roeméra (Těšitel 1927), mák zvrhlý (Kubát 2002)
Slovenská jména: mak hybridný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité

Papaver hybridum

Rozšíření: Druh západní a jižní Evropy, severní Afriky, Makaronésie i jihozápadní Asie. V současnosti se objevuje v pásu sahajícím od Německa až po Maroko a Kanárské ostrovy, od Madeiry přes Írán a Pákistán až po severní Indii. Byl zavlečen rovněž do jižní Austrálie a Severní Ameriky. Přechodně byl zaznamenán i v Brně.

Ekologie: Roste na suchých trávnících a pastvinách, často na člověkem narušovaných stanovištích, kolem polí, na úhorech a v sadech, podél cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od března do července.

Papaver hybridum

Popis: Jednoletá, bíle mléčící bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 15–50(–85) cm dlouhou, chudě větvenou. Listy jsou 2–9(–25) cm dlouhé a 0,75–4(–10) cm široké, 1–3krát peřenosečné, úkrojky jsou čárkovité až kopinaté, špičaté. Květní stopky jsou přitiskle chlupaté, korunní lístky jsou obvejčité, 9–15(–25) mm dlouhé, červené až skoro purpurové, na bázi s černou skvrnkou; nitky a prašníky jsou modré, blizna je 5–8laločná. Plodem je vejcovitě kulovitá tobolka, 8–11(–15) mm dlouhá, odstále štětinatá.

Poznámka: V široce pojímaném rodu Papaver dochází v posledních letech k výrazným taxonomickým přesunům, za nimiž stojí molekulární biologie; i tento druh patřil dříve k tomuto rodu. K rodu Roemeria je v současnosti řazeno 16 druhů (POWO 2023).

Papaver hybridum
Papaver hybridum
Papaver hybridum
Papaver hybridum
Papaver hybridum
Roemeria hispida

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural do Douro Internacional, Picote, Fraga do Puio).