PARAQUILEGIA ANEMONOIDES (Willd.) O. E. Ulbr.

Syn.: Aquilegia anemonoides Willd., Isopyrum grandiflorum Fisch. ex DC., Paraquilegia grandiflora (Fisch. ex DC.) J. R. Drumm. et Hutch.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Paraquilegia anemonoides

Rozšíření: Druh středoasijských hor, jehož areál se táhne od Altaje přes Ťan-šan, Pamír a západní Tibet až do severního Pákistánu, severní Indie a čínské provincie Čching-chaj.

Ekologie: Roste na alpinských loukách, ve skalních štěrbinách, v nadmořských výškách od 2600 až do 3400 m. Kvete od června do července.

Paraquilegia anemonoides

Popis: Vytrvalá bylina se silným oddenkem pokrytým přetrvávajícími zbytky starých řapíků. Všechny listy jsou přízemní, řapíky jsou 1,5–6 cm dlouhé, čepele dvakrát trojčetné, lístky jsou kosočtverečné až skoro ledvinovité, zhruba 6 mm dlouhé a 10 mm široké, trojdílné až trojsečné, na bázi klínovité, úkrojky jsou obvejčité, na vrcholu trojlaločné nebo trojzubé. Stvol je 6–9 cm dlouhý, lysý; listeny jsou úzce obkopinaté, 5–9 mm dlouhé; květy jsou terminální, jednotlivé, pětičetné, dosahují průměru až 2 cm, květní stopky jsou 5–14 mm dlouhé, lysé; kališní lístky jsou petalizované, bělavé, namodralé či až červeně naběhlé, eliptické až obvejčité, asi 13 mm dlouhé a 8 mm široké, lysé, tupé, korunní lístky jsou mnohem menší, žluté, na vrcholu mělce vykrojené; tyčinek je mnoho, jejich nitky jsou 3–8 mm dlouhé, pestíky jsou obvykle 4 nebo je jich 5. Plody jsou měchýřky, 8–10 mm dlouhé.

Poznámka: V rodu je v současnosti rozlišováno asi pět druhů, všechny se vyskytují v horách jižní, střední a východní Asie.

Paraquilegia anemonoides
Paraquilegia anemonoides
Paraquilegia anemonoides
Paraquilegia anemonoides

Fotografováno v létě 1989 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, rozvodí řek Tekes a Sary Džas).