Syn.: Genosiris sericea (R. Br.) F. Muell.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Východoaustralský druh, vyskytuje se na jihovýchodě Queenslandu, ve východní části Nového Jižního Walesu a ve východní Victorii. Kromě nominátní variety je v areálu podle šířky a odění listů rozlišována ještě varieta Patersonia sericea var. longifolia.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v lesních lemech, na vřesovištích. Kvete od června do listopadu.
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, dosahuje výšky až okolo 60 cm. Listy jsou přízemní, čárkovité až mečovité, 15–60 cm dlouhé a 1–2 mm široké, hladké, po okraji brvité (var. longifolia), nebo 1,5–6 mm široké, rýhované, po okraji chlupaté, avšak nebrvité (var. sericea). Stvol je vystoupavý až přímý, až 55 cm dlouhý, v horní části chlupatý, toulec je kopinatý až vejčitý, 2–6 cm dlouhý, tmavě hnědý až načernalý, plstnatý či olysalý; okvětní trubka je 15–30 mm dlouhá, 3 vnější okvětní lístky jsou široce vejčité, 20–30 mm dlouhé a 15–25 mm široké, modré či nafialovělé, vnitřní okvětní lístky jsou vejčité, jen asi 2 mm dlouhé, modré; nitky jsou do dvou třetin srostlé. Plodem je vejcovitá tobolka, 15–30 mm dlouhá.
Poznámka: K rodu Patersonia v současnosti náleží 25 druhů (POWO 2023), vyskytují se v Malesie, Austrálii, na Tasmánii a Nové Kaledonii.
William Paterson (1755–1810), na nějž rodové jméno odkazuje, byl britský voják a průzkumník, jenž se zasloužil o poznání flóry jižní Afriky, Indie i Austrálie.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park).