Čeleď: Pellicieraceae (Triana et Planch.) L. Bouvis. ex Bullock; Tetrameristaceae (H. Hallier) Hutch.
Rozšíření: Areál se rozkládá na pacifickém pobřeží Střední a Jižní Ameriky, víceméně souvisle od Kostariky po Ekvádor, vzácně ale roste i na karibském pobřeží Nikaraguy. Do rodu Pelliciera náleží jen tento jediný druh.
Ekologie: Typický druh formace mangrove, roste na bahnitých mořských pobřežích na místech ovlivňovaných přílivem.
Popis: Stálezelený strom 6–10 m vysoký, na bázi s krátkými kořenovými náběhy, resp. vzdušnými kořeny. Listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhlé, často poněkud asymetrické, 9–14,5 cm dlouhé a 3–4,5 cm široké, na ploše lysé, na bázi zúžené, celokrajné nebo s malými žlázkou zakončenými zoubky, na vrcholu špičaté. Květy jsou jednotlivé, přisedlé, 5četné, podepřené opadavými kopinatými, často červeně zbarvenými listeny až 7 cm dlouhými a 2 cm širokými; kališní lístky jsou nestejné, podlouhlé nebo kopinaté, 1,5–2 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, tupé; korunní lístky jsou víceméně stejné, 5–7 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, bílé, špičaté; tyčinek je 5, 3–3,5 cm dlouhých; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a vytváří svrchní dvoupouzdrý semeník, v každém pouzdře s jedním semenem. Plodem je oříšek řepovitého tvaru, 7–10 cm dlouhý a 6,5–8 cm široký, červenohnědý.
Poznámka: Rod Pelliciera se donedávna řadil do samostatné monotypické čeledi, v současnosti převládá názor, podpořený informacemi o molekulárně biologické konstituci těchto rostlin, že je třeba ji zařadit do čeledi Tetrameristaceae. Tato čeleď je v systému řazena mezi primitivní příbuzné vřesovcovitých (Ericaceae) a obsahuje nyní celkem tři rody; kromě tohoto sem patří rovněž monotypický rod Pentamerista z Guyanské vysočiny ve Venezuele a přilehlé Kolumbii a rod Tetramerista, jehož tři druhy rostou na jihoasijském kontinentě v Malajsii, a dále na Sumatře a na Borneu. Čeleď patří k nejpozoruhodnějším dokladům pradávné souvislosti tropické květeny Starého a Nového světa.
Fotografovala Jana Grulichová, ve dnech 18. a 19. 2. 2015 (Kostarika, Puerto Jiménez).