Syn.: Lythrum pemphis L., Mangium porcellanicum Rumph., Melanium fruticosum Spreng., Millania rupestre Zipp., Pemphis angustifolia Roxb., Pemphis setosa Blanco
Čeleď: Lythraceae – kyprejovité
Rozšíření: Tropická rostlina s areálem na pobřeží Indického oceánu od východní Afriky přes Indii, Indonésii a severní Austrálii, v Tichém oceánu až po Marshallovy ostrovy, na sever ještě na Tchaj-wanu a ostrovech Rjúkjú.
Ekologie: Roste na písčinách na mořském pobřeží a na okrajích vegetace mangrove; rostliny jsou dobře přizpůsobené zasolenému prostředí a dokáží vylučovat sůl hydatodami na okraji listů.
Popis: Přímo větvený keř většinou dorůstající výšky 1 m, ale někdy až stromkového vzrůstu a vysoký až 11 m; mladé větvičky často hustě hedvábitě šedobíle chlupaté. Listy vstřícné, kratičce řapíkaté, úzce eliptické až kopinaté, 1–3 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, tlusté, dužnaté, na bázi klínovité, celokrajné. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v párech v paždí listů na 5–13 mm dlouhých stopkách, jsou 6četné; češule je vřetenovitá, 4–5 mm dlouhá; kališní cípy jsou krátké; korunní lístky jsou volné, obvejčité nebo okrouhlé, 3–5 mm dlouhé, bílé nebo růžové; tyčinek je 12, 6 je delších; gyneceum tvoří zdánlivě jednopouzdrý semeník s centrální placentou. Plodem je obvejcovitá, asi 6 mm dlouhá tobolka, poněkud vyčnívající z češule; semen je v tobolce asi 20.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 27. 3. 2004 (Keňa, Shima la Tewa).