Čeleď: Penaeaceae Sweet ex Guill.
Rozšíření: Roste pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape. Lokality leží přibližně v prostoru mezi Kapským poloostrovem a horským hřbetem Langerberg.
Ekologie: Provází formaci fynbos na pískovcích, vyhledává skalnaté svahy nebo kamenité plošiny, lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 50–1000 m. Požárům dobře odolává, protože dokáže obrážet z pupenů na dřevnaté bázi.
Popis: Nízký, hustě olistěný keř vysoký 0,2–0,5(–1,3) m; větvičky jsou papilnaté až krátce chlupaté, zamlada hranaté. Listy jsou vstřícné, křižmostojné, často střechovitě uspořádané, kožovité, vejčité až kopinaté, 4–12 mm dlouhé, přisedlé srdčitou bází, celokrajné, špičaté, někdy s člunkovitou špičkou. Květenství je krátký vrcholový klas; listeny jsou kosníkovité; okvětí je čtyřčetné, trubkovité, asi 1 cm dlouhé, žlutavé nebo načervenalé, cípy jsou trojúhelníkovité, tupě špičaté; tyčinky jsou 4, volné; semeník je svrchní, srůstá ze 4 plodolistů. Plodem je tobolka.
Poznámka: V nejnovějším pojetí se čeleď Penaeaceae člení do tří rodů a 38 druhů (POWO). Nejpočetnějším rodem je Penaea s 26 zástupci, všechny z nich jsou výskytem vázány na nejjižnější cíp Afriky a žádný nepřekračuje vymezenou květennou říši Capensis. Velmi podobný druh Penaea cneorum se odlišuje větvičkami i v mládí lysými.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 25. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof; Table Mountain National Park, Stolová hora a Chapmans Peak).