Syn.: Penstemon frutescens Lamb.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Rozšíření: Ruský Dálný východ, východní Asie. Areál zahrnuje severní část pobřežní Ochotského moře, oblast Magadanu, poloostrov Kamčatka, Kurilské ostrovy, Sachalin, Japonsko (Honšú, Hokkaidó). Vertikální rozmezí 100–2000 m n. m.
Ekologie: Pionýrská rostlina rozšířená hlavně v horských oblastech na vulkanických substrátech. Vyskytuje se na suti, lávových proudech, sopečné strusce, na písečných polích i ve vlhčích údolích. Jeden z prvních druhů osídlujících nehostinná území ovlivněná aktivní sopečnou činností. Často bývá jedinou rostlinou, kterou zde můžeme potkat. Doprovodné druhy tvoří Saxifraga merckii, Primula cuneifolia, Veronica grandiflora, Artemisia spp., Juncus spp., Campanula lasiocarpa, Lagotis glauca, Phyllodoce caerulea, P. aleutica, Rhododendron kamtschaticum atd. Ve vlhčích údolích také Betula ermanii, Alnus kamtschatica, A. fruticosa atd. Kvete v červenci až srpnu.
Popis: Trsnatý polokeř dorůstající asi do 15–20 cm výšky. Lodyhy hranaté, kryté jednoduchými, odstálými světlými chlupy. Listy vstřícné, přisedlé až mírně objímavé nebo s krátkými řapíky. Čepel dužnatá, lysá, svěže zelená, nasivělá až namodralá, vespod světlejší, podlouhle eliptická, 3–7 cm dlouhá, na okraji nepravidelně pilovitá se zuby zakončenými načervenalou žlázkou, na bázi zaokrouhlená nebo srdčitá. Květenství koncová v nepravidelných 3–10květých hroznech. Kalich je 5četný, kališní cípy kopinaté, hustě poseté odstálými trichomy. Koruna trubkovitá, 2pyská, 2–3 cm dlouhá, světle fialová, narůžovělá, vzácně bílá, na vnější části roztroušeně odstále chlupatá. Horní pysk se 2, dolní se 3 ohrnutými, zaokrouhlenými až tupě trojúhelníkovitými laloky. Plodem je podlouhlá, kónicky zúžená tobolka s mnoha drobnými lehkými semeny šířícími se větrem.
Využití: Mladé listy lze ve stavu nouze použít jako salát. Velmi atraktivní a nenáročný druh, v některých oblastech s oblibou pěstovaný jako skalnička.
Poznámka: Pennellianthus je monotypický rod s druhem P. frutescens. Dříve byl řazen do rodu Penstemon, od roku 1970 byl vyčleněn (Crosswhite, Kawano).
Fotografováno v červenci 2008 (Rusko, Kamčatka, oblast Mutnovského vulkánu).