PENSTEMON ROSTRIFLORUS Kellogg – dračík

Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Penstemon rostriflorus

Rozšíření: Madreanský endemit, pochází z jihozápadu USA (jihozápadní okraj Colorada, severozápad Nového Mexika, sever Arizony, východ Kalifornie, jih Nevady a Utahu).

Ekologie: Roste v suchých oblastech v pelyňkových křovinách, v lesích s převahou borovice a jalovce, v porostech dubu, v nadmořských výškách 500–3500 m, často ve skalních puklinách stěn kaňonů. Kvete v červnu až říjnu, je opylován především kolibříky.

Penstemon rostriflorus

Popis: Vytrvalý, stálezelený polokeř, dorůstá 40–80 cm. Lysé nebo jemně pýřité lodyhy vyrůstají každoročně z dřevnatějící báze, jsou vystoupavé až přímé, od báze větvené, starší suché lodyhy přetrvávají až několik let. Listy jsou vstřícné, přisedlé, celokrajné, 5–7 cm dlouhé, horní čárkovité, dolní obkopinaté. Květenství je jednostranná lata, nese trubkovité oranžově až šarlatově červené květy. Kališní cípy jsou volné, 4-8 mm dlouhé, kopinaté až úzce vejčité, zašpičatělé, kalich a stopky jsou hustě pokryté žláznatými chlupy. Koruna je 22–33 mm dlouhá, dvoupyská, horní pysk je mírně přilbovitý, dolní pysk trojlaločný, podlouhlé laloky jsou stočené výrazně dozadu, 4 tyčinky jsou fertilní, s lysými prašníky, jedna je sterilní. Korunní trubka je vně řídce žláznatě pýřitá, uvnitř lysá. Plody jsou tobolky, dlouho setrvávají na rostlině.

Záměny: Velmi podobný šarlatově červený květ má Penstemon barbatus, jehož oblast výskytu se překrývá s P. rostriflorus. P. barbatus je štíhlá, řídká bylina vysoká 120–150 cm, nemá dřevnatou bázi, listy jsou dlouhé a úzké a na stonku daleko od sebe; kvete v červnu až červenci. Druhové jméno barbatus odkazuje na chloupky uvnitř korunní trubky.

Penstemon rostriflorus
Penstemon rostriflorus
Penstemon rostriflorusPenstemon rostriflorus
Penstemon rostriflorus

Fotografováno dne 28. 8. 2014 (USA, Colorado, NP Mesa Verde).