PEPEROMIA HARTWEGIANA Miq. – pepřinec Hartwegův

Syn.: Peperomia cerastioides Sodiro, Peperomia cinerea Sodiro, Peperomia dolichostachya Sodiro, Peperomia kunthiana C. DC., Peperomia subconcava Trel.
Česká jména: pepřinec (Presl 1846)
Čeleď: Piperaceae Giseke – pepřovníkovité

Peperomia hartwegiana

Rozšíření: Vyskytuje se na severozápadě andské oblasti Jižní Ameriky (od severozápadní Venezuely až po Peru), je uváděn také z hor středoamerické Panamy. V Peru je rozlišována saxikolní varieta Peperomia hartwegiana var. minutifolia.

Ekologie: Roste epifyticky i terestricky v horských vlhkých lesích (především čihoulových), v páramu a puně, v nadmořských výškách zhruba od 2800 až do 3900 m.

Peperomia hartwegiana

Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 7–18 cm dlouhou, často dichotomicky větvenou, chlupatou. Listy vyrůstají v přeslenech po (3–)4–5(–6), jsou krátce řapíkaté, široce eliptické až obvejčité, 5–15 mm dlouhé a 3–9 mm široké, dužnaté, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé, nebo vykrojené či hrotité, na líci zelené, víceméně lysé, na rubu obvykle načervenalé, výrazně žláznatě tečkované. Květenství je válcovité, přímé, v době květu 3–5 cm dlouhé, červené, v době plodu prodlužující se, květy jsou drobné, oboupohlavné, přisedlé, okvětní lístky chybí. Plodem je obvejcovitá peckovice, asi 1,2 mm dlouhá.

Poznámka: Karl Theodor Hartweg (1812–71), na nějž odkazuje druhové jméno této rostliny, byl německý botanik, jenž se zasloužil o poznání květeny Kalifornie, Střední Ameriky a severozápadu Jižní Ameriky.

Peperomia hartwegiana
Peperomia hartwegianaPeperomia hartwegiana

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2023 (Peru, Parque nacional Huascarán).