PETASITES FRIGIDUS (L.) Fr. – devětsil / deväťsil

Syn.: Nardosmia angulosa Cass., Nardosmia frigida (L.) Hook., Nardosmia nivalis (B. D. Greene) Jurtzev, Petasites hyperboreus Rydb., Petasites nivalis Greene, Tussilago frigida L.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Petasites frigidus

Rozšíření: Cirkumpolární areál druhu zahrnuje severní Evropu (Skandinávie a sever Ruska), dále vede přes západní a východní Sibiř až na Dálný východ. V Severní Americe se táhne od Aljašky přes celou Kanadu až po severozápadní Kalifornii, ve Skalistých horách po Colorado, na východě USA zasahuje na sever středozápadu a do Nové Anglie.
Morfologicky je Petasites frigidus v Evropě a na Sibiři jen poměrně málo proměnlivý, avšak značně polymorfní je v beringiánské Asii a v Severní Americe. Podle tvaru listové čepele se rozlišují tři variety: Petasites frigidus var. frigidus (z Evropy, Asie, Aljašky, západní Kanady a severozápadu USA), Petasites frigidus var. palmatus (Kanada, západ a severovýchod USA) a Petasites frigidus var. sagittatus (Kanada, sever středozápadu USA a Skalisté hory). P. f. var. ×vitifolius má intermediární charakter a jeví se jako kříženec mezi P. f. var. palmatus a var. sagittatus.

Ekologie: Roste v arktické tundře, na vlhkých stanovištích na horských svazích, v mokřinách, ve vlhkých světlých lesích, v nadmořských výškách od 10 až do 2300 m. Kvete brzy na jaře.

Petasites frigidus

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, dvoudomá nebo gynodioecická, existují jedinci s květy samčími, samičími i oboupohlavnými. Květonosná lodyha je 10–60(–100) cm dlouhá; přízemní listy se objevují až po květu, jsou dlouze řapíkaté, na rubu bíle plstnaté, buď střelovité nebo ledvinité až srdčité, 2–25 × 2–27 cm, na okraji zubaté až laločnaté (P. f. var. frigidus), anebo skoro okrouhlé či srdčité až ledvinité, 5–11laločnaté, 2–40 × 4–50 cm, celokrajné nebo zubaté (P. f. var. palmatus), či dokonce střelovité, 2–34 × 2–30 cm, na okraji zubaté (P. f. var. sagittatus). Lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté, směrem k vrcholu se zmenšující. Květenství je hroznovité, úbory dosahují asi 1 cm v průměru; zákrovní listeny jednořadé, čárkovité, špičaté; samčí úbory po 2–53, jazykovité květy chybí nebo v počtu 1–70, trubkovitých květů je 11–78; samičích úborů 5–60, jazykovitých květů 30–140, trubkovitých 1–12. Plody jsou nažky s chmýrem.

Ohrožení a ochrana: V amerických státech Connecticut, Vermont, Massachusetts, New Hampshire a New York je klasifikován jako ohrožený.

Využití: Popel z této rostliny býval používán jako náhražka soli. Kořeny, listy a mladé lodyhy se mohou konzumovat jako zelenina. Také se používá k přípravě léčivých čajů, rovněž jako obklad na různé neduhy.

Petasites frigidusPetasites frigidus
Petasites frigidus
Petasites frigidus
Petasites frigidus
Petasites frigidus
Petasites frigidus
Petasites frigidus

Fotografováno ve dnech 6. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Benchlands) a 22. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).