Syn.: Nardosmia angulosa Cass., Nardosmia frigida (L.) Hook., Nardosmia nivalis (B. D. Greene) Jurtzev, Petasites hyperboreus Rydb., Petasites nivalis Greene, Tussilago frigida L.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Cirkumpolární areál druhu zahrnuje severní Evropu (Skandinávie a sever Ruska), dále vede přes západní a východní Sibiř až na Dálný východ. V Severní Americe se táhne od Aljašky přes celou Kanadu až po severozápadní Kalifornii, ve Skalistých horách po Colorado, na východě USA zasahuje na sever středozápadu a do Nové Anglie.
Morfologicky je Petasites frigidus v Evropě a na Sibiři jen poměrně málo proměnlivý, avšak značně polymorfní je v beringiánské Asii a v Severní Americe. Podle tvaru listové čepele se rozlišují tři variety: Petasites frigidus var. frigidus (z Evropy, Asie, Aljašky, západní Kanady a severozápadu USA), Petasites frigidus var. palmatus (Kanada, západ a severovýchod USA) a Petasites frigidus var. sagittatus (Kanada, sever středozápadu USA a Skalisté hory). P. f. var. ×vitifolius má intermediární charakter a jeví se jako kříženec mezi P. f. var. palmatus a var. sagittatus.
Ekologie: Roste v arktické tundře, na vlhkých stanovištích na horských svazích, v mokřinách, ve vlhkých světlých lesích, v nadmořských výškách od 10 až do 2300 m. Kvete brzy na jaře.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, dvoudomá nebo gynodioecická, existují jedinci s květy samčími, samičími i oboupohlavnými. Květonosná lodyha je 10–60(–100) cm dlouhá; přízemní listy se objevují až po květu, jsou dlouze řapíkaté, na rubu bíle plstnaté, buď střelovité nebo ledvinité až srdčité, 2–25 × 2–27 cm, na okraji zubaté až laločnaté (P. f. var. frigidus), anebo skoro okrouhlé či srdčité až ledvinité, 5–11laločnaté, 2–40 × 4–50 cm, celokrajné nebo zubaté (P. f. var. palmatus), či dokonce střelovité, 2–34 × 2–30 cm, na okraji zubaté (P. f. var. sagittatus). Lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté, směrem k vrcholu se zmenšující. Květenství je hroznovité, úbory dosahují asi 1 cm v průměru; zákrovní listeny jednořadé, čárkovité, špičaté; samčí úbory po 2–53, jazykovité květy chybí nebo v počtu 1–70, trubkovitých květů je 11–78; samičích úborů 5–60, jazykovitých květů 30–140, trubkovitých 1–12. Plody jsou nažky s chmýrem.
Ohrožení a ochrana: V amerických státech Connecticut, Vermont, Massachusetts, New Hampshire a New York je klasifikován jako ohrožený.
Využití: Popel z této rostliny býval používán jako náhražka soli. Kořeny, listy a mladé lodyhy se mohou konzumovat jako zelenina. Také se používá k přípravě léčivých čajů, rovněž jako obklad na různé neduhy.
Fotografováno ve dnech 6. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Benchlands) a 22. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).