Syn.: Nardosmia japonica Sieb. et Zucc.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Roste v Japonsku, Koreji, Číně (provincie Anhui, Fujian, Henan, Hubei, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Shandong, Sichuan) a na ruském Dálném východě. Byl zavlečen i do Severní Ameriky.
Ekologie: Vlhké lesy, především podél potoků, paseky, bažiny.
Popis: Statná bylina. Z plazivého oddenku vyrůstají brzy na jaře lodyhy s nápadnými širokými, žlutozelenými listeny. Květenství se skládá z hroznu úborů. Hrozen se po odkvětu silně prodlužuje. Květy v úboru jsou pouze trubkovité, žlutozelené. Listy vyrůstají po odkvětu, jsou mohutné, až 1,5 m dlouhé, srdčitě ledvinovité až vejčitě podlouhlé, na líci lysé, na rubu chlupaté s nepravidelně zubatou čepelí.
Taxonomická poznámka: Značně se liší od jiných druhů devětsilů – má pouze jeden typ oboupohlavného květenství, proto je některými botaniky řazen do samostatného rodu Nardosmia, jako Nardosmia japonica Sieb. et Zucc.
Využití: Oddenky jsou využívány v medicíně jako hojivý prostředek při úrazech a také jako podpůrný prostředek při hadím uštknutí. Mladá květenství slouží jako zelenina.
Poznámka: Statné byliny, které se snadno rozrůstají podzemními oddenky a mohou se stát i nepříjemným plevelem. Na velkých plochách zámeckých parků jsou však neobyčejně ozdobné, a to jak velkými listy, které mají v průměru i přes 1,5 m, tak i květenstvím, které se rozvíjí brzy na jaře před růstem listů. V kultuře jsou variegátní kultivary ´Nishiki buki´ a ´Variegata´ se žlutě skvrnité listy a ´Purpureus´ s fialovými listeny a tmavě purpurovými listy, který dorůstá výšky 75 cm.
U nás se nejspíše v kultuře vyskytuje pouze japonský poddruh P. japonica subsp. gigantea Kitamura, který je mohutnější, má listy s řapíky o délce až 1,5 m a čepelí listů o průměru až 2 m. Úbory květů jsou hlávkovitě stažené s většími vejčitě podlouhlými listeny.
Fotografováno v dubnu 2005 a květnu 2007 (Česko, Čechy, zámecký park Orlík; Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy; Botanická zahrada hlavního města Prahy).