PHAGNALON SORDIDUM (L.) Rchb.

Syn.: Conyza sordida L., Gnaphalium conyzoides Thunb., nom. illeg., Gnaphalium conyzoideum Lam., Gnaphalium sordidum L., Phagnalon tricephalum Cass.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Phagnalon sordidum

Rozšíření: Západomediteránní druh, roste ve Španělsku, jižní Francii a Itálii, na Baleárách, Korsice, Sardinii a Sicílii, v severní Africe v Maroku, Alžírsku a Tunisku.

Ekologie: Provází stanoviště s mělkými půdami, zejména skalní terásky a štěrbiny, také roste na zdech. Vystupuje do nadmořské výšky 600 m.

Phagnalon sordidum

Popis: Nevelký, bohatě větvený keřík, dorůstající výšky 15–30(–40) cm; mladé větvičky jsou bíle nebo šedobíle plstnaté. Listy jsou střídavé, čárkovité, 1,5–2,5 cm dlouhé a asi 1 mm široké. Květenství jsou přisedlé úbory, uspořádané po 2–6 na koncích větviček; zákrov je zvonkovitý až válcovitý, 3–4 mm v průměru, listeny zákrovu jsou ve 3–5 řadách, vejčité, lysé, hnědé, se světlejším středem; vnější květy v úboru jsou samičí, s nitkovitou, (4,7–)5–6,5 mm dlouhou korunou, vnitřní oboupohlavné, s trubkovitou korunou dlouhou (5,5–)6–7 mm. Nažky jsou 0,7–1 mm dlouhé; chmýr nažek z oboupohlavných květů je 5–7 mm dlouhý.

Záměny: Mezi ostatními druhy rodu Phagnalon ve Středozemí se snadno pozná podle shloučených úborů.

Phagnalon sordidum
Phagnalon sordidum

Fotografováno dne 13. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Cala Gonone).