Syn.: Capassa violacea Klotzsch, Derris violacea (Klotzsch) Harms, Lonchocarpus violaceus (Klotzsch) Oliv.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh tropické jižní Afriky, jehož areál sahá od Tanzanie a jihu Konga (Kinshasa) přes Mosambik, Malawi, Zambii, Zimbabwe, Botswanu a sever Namibie až po východ Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, často na březích vodních toků. Kvete od září do listopadu.
Popis: Poloopadavý strom dosahující výšky až okolo 18 m, s borkou šedou, odlupčivou. Listy jsou řapíkaté, až 28 cm dlouhé, lichozpeřené, vřeteno je 3–12 cm dlouhé, lístků je 3–7, jsou řapíčkaté, eliptické až vejčité, 4–13 cm dlouhé a 3–6 cm široké, terminální lístek je zřetelně největší, až 15 cm dlouhý, na bázi jsou lístky zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, se 4–7 páry vedlejších žilek, na líci jsou zelené, lesklé, na rubu šedozelené, chlupaté. Květenství je latnaté, až 25 cm dlouhé, koruna je 9–11 mm dlouhá, nafialovělá. Plodem je plochý lusk, až 12 cm dlouhý.
Využití: Afričany bývá tento strom označován jako „rain tree“, pod jeho korunou je totiž možné najít i v období sucha mokrá místa. Za těmi vězí larvy polokřídlého hmyzího druhu Ptyelus grossus (Aphrophoridae), které se na této dřevině živí a vytváří si z mízy hostitelské rostliny svérázné ochranné úkryty z vodnaté pěny. Ta neustále odkapává, a tak vznikají ony mokré skvrny pod stromem.
V tropické Africe je z tohoto stromu připravován rybí jed.
Poznámka: Subsaharský rod Philenoptera v současnosti čítá jedenáct druhů (POWO 2024).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa).