PHORMIUM TENAX J. R. Forst. et G. Forst. – lenovník obecný

Syn.: Chlamydia tenacissima Gaertn., Lachenalia ramosa Lam., Phormium ramosum (Lam.) Billb.
Česká jména: lenovník obecný (Presl 1846)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Phormium tenax

Rozšíření: Původní na Novém Zélandu a ostrově Norfolk. Pěstovaný ve většině oblastí mírného pásma, v některých regionech i zplaňuje (např. makaronéský ostrov Tenerife a Azorské ostrovy), může být i invazivní (Tristan da Cunha).

Ekologie: Přirozeně roste v bažinách a na vlhkých půdách na pobřeží a v nižších nadmořských výškách. Toleruje zasolené půdy.

Phormium tenax

Popis: Vytrvalá trsnatá rostlina, vyrůstá z podzemního oddenku. Mečovité přímé tmavě zelené listy mohou dorůstat délky až 3 m a šířky 12 cm. Květenstvím je lata se shluky květů na stoncích až 5 m dlouhých. Jednotlivé květy jsou trubkovité, zakřivené, jasně červené, okvětní lístky u báze srostlé, tyčinky i pestík vyniklé. Květy produkují velké množství nektaru lákající hmyz a novozélandské ptáky tui (Prosthemadera novaeseelandeae). Plodem jsou téměř vzpřímené tobolky s velkým množstvím drobných semen, rozptylovaných větrem.

Záměny: Podobný je další novozélandský endemický druh Phormium colensoi, který je o něco menší, se žlutými květy a plody svěšenými dolů.

Phormium tenax

Využití: Pro původní obyvatele Nového Zélandu, Maory, byla tato rostlina velmi cenná. Z listů získávali pevná vlákna, která využívali k výrobě košů, rohoží, rybářských sítí, lan, sandálů, silná tkanina chránila válečníky, z jemnějších vláken vyráběli i oblečení. Listy pokrývali obydlí, suché stonky svázané lany sloužily jako vory. Nektar byl sbírán jako sladidlo. Šťáva z rostliny má mírné antiseptické a anestetické vlastnosti, byla užívána na různá zranění a kožní problémy, šťáva z kořenů k léčení střevních obtíží. Vařenými drcenými kořeny léčili vředy. Farmaceutický výzkum účinných látek z Phormium tenax na Novém Zélandu stále probíhá. Bylo zjištěno, že olej ze semen má vysoký obsah 3-omega mastných kyselin srovnatelných s obsahem v rybím tuku. Vláken se v koloniálních časech používalo k výrobě papíru, dodnes se z nich vyrábí ruční papír.
Pěstuje se jako ozdobná rostlina v mnoha kultivarech různé velikosti, s listy v různých barevných odstínech, s odlišně zbarvenými okraji nebo středovými žebry.

Phormium tenax
Phormium tenax

Fotografováno od 30. 11. do 8. 12. 2011 (Nový Zéland).