Syn.: Diasperus pervilleanus (Baill.) Kuntze, Kirganelia pervilleana Baill., Phyllanthus humblotianus Baill.
Česká jména: smuteň (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Phyllanthaceae Martinov – smutňovité
Rozšíření: Areál druhu zabírá pobřežní oblasti severu Madagaskaru, Komory a Seychely. Rod Phyllanthus má podle současných názorů kolem 1000 druhů, diverzita jejich vzhledu je překvapivě široká (od stromů přes liány, vytrvalé i jednoleté byliny, rostliny s fylokladii, sukulenty i vzplývavé vodní rostliny). Vyskytují se v subtropech i tropech Starého i Nového světa.
Ekologie: Lesní porosty v nejnižších nadmořských výškách v prostředí poměrně stabilního tropického klimatu, se stálými vysokými teplotami a značnými, víceméně pravidelně rozdělenými srážkovými úhrny. Dává přednost lehkým písčitým půdám.
Popis: Bohatě větvený stromek nebo keř nanejvýš 5 m vysoký, prutnatě větvený, nemléčící. Koncové větvičky jsou pravidelně dvouřadě olistěné, takže připomínají zpeřený list. Listy jsou eliptické až kopinaté, 3–7 cm dlouhé a 2–3 cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy jsou drobné, nenápadné, vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou červenavé nebo nazelenalé. Plody jsou kulovité, asi 0,5 cm velké bobule na krátkých stopkách, červené, v plné zralosti až černé.
Fotografováno dne 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Anse Volbert).