Syn.: Brachymeris athanasioides (S. Moore) Hutch., Brachymeris bolusii Hutch., Brachymeris montana Hutch., Pentzia athanasioides S. Moore, Phymaspermum bolusii (Hutch.) Källersjö, Phymaspermum montanum (Hutch.) Källersjö
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, od severu provincie KwaZulu-Natal na jihu až po Limpopo na severu, zasahuje rovněž do Svazijska a Zimbabwe. Dříve byly podle detailů na zákrovních listenech rozlišovány ještě druhy Phymaspermum bolusii a P. montanum, studie z roku 2016 však shledala tyto znaky jako proměnlivé, spojila proto všechny tři taxony do druhu jediného.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 1750 m. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji v srpnu.
Popis: Keř dosahující výšky 20–200 cm, s větvemi přímými, olistěnými. Listy jsou střídavé, čárkovité až podlouhlé, 6–40 mm dlouhé a 0,8–2 mm široké, odstálé, kožovité, celokrajné, vzácněji i 2–3laločné, špičaté až hrotité, po obou stranách lysé. Úbory vyrůstají v terminálním chocholíku zhruba po 30, jehož stopka je 4–35 mm dlouhá, lysá nebo chlupatá; zákrov je polokulovitý, 4–8 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 4–6 řadách, po okraji i na vrcholu jsou blanité, vnější listeny jsou kopinaté, 2–3 mm dlouhé, špičaté, vnitřní kopinaté až trojúhelníkovité, 2,2–4,3 mm dlouhé, zaokrouhlené nebo špičaté; okrajové květy jsou nitkovité, samičí, trubkovité květy jsou oboupohlavné, až 3 mm dlouhé, žluté. Plodem je obvejcovitá nažka, zhruba 2 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Phymaspermum v současnosti zahrnuje 17 druhů, všechny se vyskytují na jihu Afriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Barberton, Makhonjwa Geotrail).