Syn.: Phyteuma comosum L., Rapunculus comosus (L.) Mill., Synotoma comosum (L.) Rich.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Endemit jihovýchodních Alp.
Ekologie: Roste ve štěrbinách vápencových skal, v literatuře se obvykle uvádí z pásma od hor do subalpínského stupně (do 2000 m n. m.), na jižně orientovaných stěnách ale vystupuje i do vyšších poloh (potvrzen ve výšce 2300 m n. m.). Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–15 cm vysoká, lysá. Lodyha je přímá, krátká, listy jsou řapíkaté, obvejčité až kopinaté, zubaté, tmavě zelené. Květy vyrůstají v kulovité hlávce, která dosahuje 3–7 cm v průměru, jednotlivé květy jsou až 2 cm dlouhé, koruna je světle fialová, na bázi nafouklá, rozdělená do 5 cípů, které nahoře srůstají do úzké trubky. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Je zákonem chráněným druhem v Itálii i Rakousku, zároveň je zařazen k přísně chráněným druhů Úmluvy o ochraně evropské flóry a fauny a přírodních stanovišť (Bernská úmluva).
Poznámka: Zvonečník chocholatý je žádanou skalničkou, v kultuře však bývá dosti choulostivý, obvykle se vysazuje do travertinu, na místo odkloněné od přímého slunce.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, před rozkvětem dne 19. 6., po odkvětu 6. 9. 2005 (Itálie, Dolomity, jižní stěny Tofana di Rozes); Josef Ptáček, v květu v druhé polovině června 2007 (Slovinsko, Julské Alpy, na jižních svazích stezky z Trenty k bivaku u Pogačnikova domu).