Syn.: Dubrueilia microphylla (L.) Gaudich., Parietaria microphylla L., Pilea muscosa var. microphylla (L.) Wedd., Pilea trianthmoides var. microphylla (L.) Wedd., Urtica microphylla (L.) Sw.
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité
Rozšíření: Neotropický druh, jehož původní areál zahrnoval Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky. Jsou rozlišovány zhruba čtyři poddruhy. V současnosti je rozšířen po tropech obou zemských polokoulí, je uváděn z rovníkové Afriky, jižní Asie, přechodně se může objevovat dokonce i v Evropě.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických lesích, lesních lemech a křovinách, v savaně, na březích vodních toků a v mokřinách, také na stanovištích dotčených lidskou činností, při okrajích zemědělsky obdělávaných ploch i na starých zdech, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2600 m.
Popis: Jednoletá až krátkověce vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 20–50 cm dlouhou, v průřezu hranatou, lysou. Listy vyrůstající ve společných uzlinách jsou velikostně stejné nebo i nestejné, jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, kopisťovité, obkopinaté až obvejčité, 0,8–12 mm dlouhé a 0,8–5,5 mm široké, na bázi klínovité, nesymetrické či symetrické, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, tupé nebo i špičaté, na líci lysé, na rubu rovněž lysé, při okraji žláznatě tečkované; palisty jsou eliptické až úzce vejčité, až 0,4 mm dlouhé. Květenství je složeno z květů jednopohlavných, někdy se v něm objevují i květy oboupohlavné; listeny jsou až 0,4 mm dlouhé; samčí květy vytvářejí axilární vrcholíky, dosahují 1–3,5 mm v průměru, okvětní lístky jsou 4 (vzácněji jen 3), jsou bělavé, na vrcholu nachové či nazelenalé, lysé, tyčinky jsou 4; samičí květy skládají hlávky, dosahují až 7 mm v průměru, jejich okvětní lístky jsou 3, jsou podlouhlé až vejčité. Plody jsou vejcovité nažky, 0,5–0,7 mm dlouhé.
Využití: Je využíván v tradiční medicíně, používá se i v kuchyni. Ve Evropě je pěstován jako okrasná letnička, vysazuje se na zahradní záhony, ale i hroby, často se objevuje také v truhlících a balkonových výsadbách. Rostliny je nutné přenést před příchodem mrazů do interiéru.
Poznámka: K rodu Pilea je v současnosti řazeno 604 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v tropech a subtropech celého světa.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Argyle Falls u Roxborough).