PLUMBAGO AURICULATA Lam. – olověnec / olovník

Syn.: Plumbago capensis Thunb.
Česká jména: mlékoseda (Presl 1846), olověnec (Dostál 1950), olověnec, plumbago (Mareček 1999)
Slovenská jména: olovník (Dostál 1950)
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité

Plumbago auriculata

Rozšíření: Východ jižní Afriky, druh je však rozšířen i v mnoha dalších subtropických oblastech světa, kde se pěstuje jako okrasná rostlina a občas i zplaňuje. Do Evropy byl přivezen na začátku 19. století.

Ekologie: Roste na křovinatých stanovištích, nejčastěji v pobřežním pásmu, ale proniká i do jihoafrického vnitrozemí.

Popis: Keř s převislými větvemi, zhruba 3 m vysoký, při vhodné opoře však jeho výhony dokáží vyšplhat až do výšky 7 metrů. Listy střídavé, řapíkaté, eliptické, až 5 cm dlouhé, květy v hroznech, 5četné, okvětní lístky obvejčité, světle modré. Kvete od jara až do podzimu, v subtropických oblastech vlastně celoročně.

Využití: Je to velice dekorativní rostlina, cení se především dlouhá doba květu. S oblibou se vysazuje k plotům nebo na okraje cest. Ve své domovině se údajně používá i jako léčivá bylina. U nás se pěstuje jako rostlina v přenosné nádobě, zimu by měl přečkat raději ve vegetačním klidu, koncem zimy je možné rostlinu výrazněji upravit řezem.

Poznámka: Rod Plumbago je zastoupen 23 druhy (POWO 2024), které se vyskytují v tropech a subtropech celého světa. Pět z nich roste v jižní Africe.

Plumbago auriculata
Plumbago auriculata

Fotografováno dne 27. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).