Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Lacertidae
Syn.: Lacerta brongniardii Daudin, 1802; Lacerta incerta Terentjev, 1923; Lacerta lateralis Merrem, 1820; Lacerta maculata Daudin, 1802; Lacerta merremia Risso, 1826; Lacerta muralis (Laurenti, 1768), Lacertus terrestris Garsault, 1764; Seps muralis Laurenti, 1768
Česká jména: ještěrka zední
Anglická jména: Common wall lizlard, Wall lizar
Rozšíření: Evropský druh, jehož areál se rozkládá od severního Španělska, Francie, jižní Belgie a Lucemburska přes jihozápadní Německo, Rakousko, Česko, Slovensko a Maďarsko na východ až do Rumunska, Bulharska, na většinu Balkánu a do severozápadního Turecka. Vyskytuje se na Normanských ostrovech. Chybí v severní Evropě. Byl zavlečen do USA.
U nás se vyskytuje na lokalitách v okolí Štramberka. Populace ve Strejčkově lomu u moravské obce Grygov a na Vítkově v Praze jsou s největší pravděpodobností nepůvodní, na tyto lokality byla ještěrka zední vysazena. Je rozlišováno několik poddruhů lišících se velikosti a zbarvením.
Způsob života: Teplomilný druh, preferuje výhřevná stanoviště, obývá skalní stepní výchozy, suťové oblasti, dna vytěžených lomů s bylinnou vegetací a s roztroušenými keři, sady, vinice, zříceniny, zbytky zdí a kamenné zídky. Dobře šplhá po příkrých skalních stěnách nebo po zdech budov. Vyskytuje se v lidských sídlech, ve venkovských i městských zahradách, na železničních náspech. Vyhýbá se hustým lesům.
Je aktivní ve dne. Živí se hmyzem, pavouky a jinými bezobratlými živočichy. Dochází i ke kanibalismu.
Pohlavně dospívá ve 2–3 roce života. Páří se od dubna do června, samice měsíc po oplodnění klade 2–10 vajec do skalních štěrbin, do nor nebo pod kameny. Inkubační doba je závislá na vnější teplotě. Vyšší teplota inkubaci zkracuje, ale neovlivňuje pohlaví ve snůšce. Mláďata se líhnou v srpnu až září. Na přelomu září a října se přesouvá na místa vhodná k zimování.
Před predátory, kterými jsou hlavně hadi nebo draví ptáci, se ukrývá ve skulinkách mezi kameny. V přírodě se dožívá 10–15 let.
Popis: Štíhlá ještěrka dosahující délky 11–22 cm a hmotnosti 23–60 g. Tělo je zploštělé a poměrně dlouhé. Tenký dlouhý ocas je lámavý. Hlava je plochá, čenich je protáhlý a zašpičatělý. Duhovka oka je oranžová. Za okem se nachází výrazně větší štítek. Zbarvení je velmi proměnlivé, šedé, šedohnědé až červenohnědé, na zádech je výrazně síťovaná kresba s řadou tmavých skvrnek. Na boku se táhne tmavý pruh. Břicho je u mladých jedinců žlutavé, u dospělců až cihlově červené s nepravidelnými černými skvrnkami. Končetiny jsou štíhlé a dlouhé, opatřené dlouhými drápky. Obě pohlaví si jsou podobná. U dospělých samců na bocích jsou nápadné modré skvrny, jež se mohou vzácně vyskytnout i u samic.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2009) klasifikuje ještěrku zední z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). V Červeném seznamu ČR je zařazena do kategorie kriticky ohrožených druhů (CR). V mnoha zemích je ještěrka zední chráněna národní legislativou a vyskytuje se v řadě chráněných území.
Fotografováno ve dnech 12. a 21. 9. 2023 (Česko, Čechy, Praha–Žižkov, Vítkov).