Podiceps cristatus (Linnaeus, 1758); potápka roháč

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Podicipediformes, Podicipedidae
Syn.: Colymbus cristatus Linnaeus, 1758
Česká jména: potápka roháč, roháč veliký, roháč velký
Anglická jména: Great crested grebe

Podiceps cristatus
Podiceps cristatus

Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě kromě nejsevernějších oblastí, ve velké části Asie, ve východní a jižní Africe, dále v Austrálii a taky na Novém Zélandu. Pouze v Americe nežije. Severoevropská a středoevropská populace na podzim táhne na jih a západ Evropy. Naši roháči táhnou na podzim do Itálie a Afriky, zpátky přilétají v dubnu nebo květnu.

Způsob života: Potápka roháč je ptákem sladkých a brakických vod. Můžeme ho vidět na hladině jezer, rybníků, pomalu tekoucích řek, přehrad, horských ples a mokřin i při mořských pobřežích. Vyhledává vodní plochy s hustým rákosovým nebo sítinovým porostem okolo břehů. Živí se především rybami, obojživelníky, měkkýši a vodním hmyzem. Při hledání potravy se potápka zpravidla celá potápí pod vodu. Ostrým zobákem loví kořist plovoucí ve vodě. Pod vodou dokáže uplavat značnou vzdálenost, aniž by se musela vynořit a nadechnout.
Páření se složitým rituálem se odehrává v dubnu. Hnízdo vybudované z vodních rostlin plave na okraji volné vody ukryté v rákosí. Samice snáší 3 až 5 vajec, na kterých se oba partneři střídají 25–29 dní. Mláďata, která jsou pruhovaná, vozí rodiče nejprve na hřbetě. Po deseti týdnech života se osamostatňují.

Popis: Potápka roháč je přibližně stejně velká jako kachna. Délka těla je 41–51 cm, rozpětí křídel je 85–90 cm. Váží 700–1000 g. Má krátké dozadu posunuté nohy, což přináší potíže s chůzí. Vrchní část těla má hnědou, spodní bělavou. Ve svatebním šatě má na hlavě prodloužené peří tvořící černé péřové růžky na temeni a černokaštanový límec po stranách hlavy. Ptáci obou pohlaví vypadají stejně. Zobák mají dlouhý, tenký a ostrý. Mláďata jsou pruhovaná až do nasazení prvního zimního šatu.

Ohrožení a ochrana: Díky důsledným ochranářským opatřením nepatří potápka roháč mezi ohrožené druhy, Červený seznam IUCN (2018) ji řadí k druhům z hlediska ohrožení méně dotčeným (LC).

Poznámka: V 19. století byly potápky masově loveny pro jemné bílé peří na hrudi, které používali kloboučníci.

Podiceps cristatus
Podiceps cristatus
Podiceps cristatus
Podiceps cristatus
Podiceps cristatus
Podiceps cristatus
Podiceps cristatus

Fotografováno ve dnech 18. 4., 13. 5. a 5. 6. 2019 (Česko, Praha, Dolní Počernice).