Syn.: Mentha fruticosa Roxb. ex D. Don, Mentha secunda Roxb., Ocimum bengalense Poir., Wensea pyramidata J. C. Wendl.
Česká jména: brvitec (Mareček 1999)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Indii, od jihoindického svazového státu Tamilnádu až po Nepál a Bangladéš. Částí literatury je tento druh spojován s podobným brvitcem bengálským (Pogostemon benghalensis), jehož areál zasahuje až do Barmy, Thajska a na Sri Lanku.
Ekologie: Roste v lesní a křovinaté vegetaci, na sezónně vlhkých a přistíněných stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od března do května.
Popis: Aromatický keř dosahující výšky 100–300 cm, s větvemi často nachově naběhlými, plstnatými, olistěnými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až široce vejčité, až 15 cm dlouhé a 7 cm široké, na bázi zaokrouhlené až klínovité, po okraji nepravidelně pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté až plstnaté. Květenství je terminální, latnaté, složené vždy z více než 3 postranních klasů; listeny jsou vejčité, 6–8 mm dlouhé, nachově naběhlé; květy jsou přisedlé, kalich je 4–5 mm dlouhý, chlupatý, koruna je 2pyská, asi 8 mm dlouhá, bílá, horní pysk je 3laločný, dolní celistvý; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, jejich nitky jsou dlouze fialově chlupaté. Plody jsou červenohnědé tvrdky.
Využití: Pogostemon plectranthoides je používán v indické tradiční medicíně, z listů této rostliny (rovněž z některých dalších blízce příbuzných druhů) je lisován pačulový olej.
Poznámka: K rodu Pogostemon je v současnosti řazeno 90 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v tropické a subtropické Asii, Austrálii a v tropické Africe.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).