POLYGONATUM LATIFOLIUM (Mill.) Desf. – kokořík širolistý / kokorík širokolistý

Syn.: Convallaria latifolia Mill.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Polygonatum latifolium

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě od Rakouska a jižního Slovenska až po severní Řecko, také roste na Krymu. Na jižním Slovensku se vyskytuje především v Podunajské nížině od Bratislavy po Štúrovo. Z ČR pocházejí nejstarší údaje už z první poloviny 19. století (ze středních Čech), dva údaje pocházejí rovněž z jižní Moravy; je zde však považován za nepůvodní druh.

Ekologie: Roste v křovinách a světlejších teplomilných lesích, zejména na humózních, živinami dobře zásobených stanovištích.

Polygonatum latifolium

Popis: Vytrvalá bylina s horizontálním oddenkem; lodyha je nevětvená, v horní části obloukovitá, 20–45 cm vysoká, měkce chlupatá. Listy jsou střídavé, dvouřadé, přisedlé, vejčité, 7–17 cm dlouhé a 2–8 cm široké, celokrajné, zašpičatělé, s obloukovitou žilnatinou, na rubu alespoň na žilnatině chlupaté. Květy vyrůstají po 2–6 z paždí listů; květní stopky krátce chlupaté, do poloviny srostlé; okvětí trubkovité, 1,2–1,8 cm dlouhé, bílé, cípy 2,5–3 mm dlouhé, zelenavé, chlupaté; tyčinky přirůstají k okvětní trubce. Plody jsou kulovité modročerné bobule 8–12 mm v průměru.

Polygonatum latifolium
Polygonatum latifolium
Polygonatum latifolium

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. 4. 2007 (Rakousko, Dolní Rakousy, Lobau).