ACONOGONON ALPINUM (All.) Schur

Syn.: Polygonum alpinum All., Polygonum undulatum Murray, Koenigia alpina (All.) T. M. Schust. et Reveal, Persicaria alpina (All.) H. Gross, Pleuropteropyrum alpinum (All.) Nakai
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Aconogonon alpinum

Rozšíření: Eurasijský druh, vyskytuje se v horách jižní, jihovýchodní a střední Evropy (Západní Alpy a štýrské Východní Alpy, Pyreneje, Apeniny, Dinaridy, hory Balkánského poloostrova, Jižní a Východní Karpaty), na východě areál pokračuje přes Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Afghánistán až do Kašmíru, severní Indie (Himálaj), Mongolska a Číny. Občas je uváděn i ze severoamerické Aljašky a Yukonu, kde se však vyskytuje blízce příbuzný druh Aconogonon alaskanum.

Ekologie: Roste na vlhkých horských loukách a pastvinách, na křovinatých stráních a v lesních lemech, na půdách kyselých, v pásmu od 700 do 2400 m n. m. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, 30–80 cm vysoká, lodyha je vystoupavá až přímá, větvená, rýhovaná, dolní listy řapíkaté, horní přisedlé, kopinaté, až 15 cm dlouhé, tmavozelené, na okraji brvité. Květy jsou v bohatých latách, koruna 5četná, 3–5 mm v průměru, žlutobílá nebo narůžovělá. Plodem je nažka.

Poznámka: Oddenek je využíván v tradiční medicíně – žvýká se jako prostředek proti kašli a nachlazení.

Aconogonon alpinumAconogonon alpinum
Aconogonon alpinumAconogonon alpinum

Fotografováno dne 22. 6. 2006 (Francie, Přímořské Alpy, okolí obce Isola).