PROSTANTHERA ROTUNDIFOLIA R. Br.

Syn.: Prostanthera cotinifolia A. Cunn. ex Benth., Prostanthera retusa R. Br.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Prostanthera rotundifolia

Rozšíření: Východoaustralský druh s areálem sahajícím od jihovýchodního okraje Queenslandu přes východ Nového Jižního Walesu a Victorii až na severovýchod Tasmánie.

Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v lesních lemech, objevuje se i na exponovaných skalních stanovištích. Kvete od září do listopadu.

Prostanthera rotundifolia

Popis: Aromatický keř, 50–300 cm vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými a letorosty krátce chlupatými a žláznatými. Listy jsou řapíkaté, tvarově dosti variabilní, vejčité, obvejčité až skoro okrouhlé, 3–20 mm dlouhé a 3–15 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo po okraji nepravidelně vroubkované až laločnaté, na vrcholu zaokrouhlené, roztroušeně až hustě žláznaté, lysé nebo chlupaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů; listeny jsou opadavé, 1–2 mm dlouhé; kalich je 4–5 mm dlouhý, 2pyský, koruna je 10–15 mm dlouhá, nachová až nafialovělá, někdy i růžová. Plody jsou tvrdky.

Využití: Občas se tato po mátě vonící rostlina objevuje i v kultuře, její listy lze použít čerstvé nebo sušené i v lidové medicíně. Zahání údajně bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení.

Ohrožení a ochrana: Na Tasmánii je Prostanthera rotundifolia z hlediska ohrožení řazena k druhům zranitelným (VU).

Prostanthera rotundifolia
Prostanthera rotundifolia
Prostanthera rotundifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).