Syn.: Conyza andryaloides DC., Diplopappus andryaloides (DC.) O. Fedtsch. et B. Fedtsch., Erigeron andryaloides (DC.) Benth. ex C. B. Clarke
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Jih Střední Asie – od Afghánistánu přes severní Indii a Tádžikistán po Tibet. V areálu se rozlišují tři variety, nominátní (s bílými ligulami) se objevuje v Kašmíru, Himáčalpradéši, Uttarpradéši a Tibetu, P. a. var. denudatus (rostliny se žláznatým oděním) jen v severní Indii, P. a. var. poncinsii (se žlutými ligulami) roste od Tibetu přes sever Indie až po Afghánistán.
Ekologie: Roste na horských kamenitých a skalnatých svazích, v suti, v nadmořských výškách od 3000 až do 4600 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina se silným dřevnatým oddenkem a dosahující výšky 3–19 cm. Lodyhy jsou 4–8 cm dlouhé, vlnatě chlupaté, někdy žláznaté; bazální listy jsou řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 2,5–6 cm dlouhé, celokrajné, zvlněné nebo i hrubě zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé; lodyžní listy jsou malé, čárkovité, někdy zcela scházejí. Úbory jsou jednotlivé, dosahují průměru zhruba 2 cm; zákrovy jsou široce válcovité, zákrovní listeny ve 2–3 řadách, jsou čárkovité, až 8 mm dlouhé, chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou bělavé nebo žluté, až 4 mm dlouhé. Plodem je nažka s bílým chmýrem.
Poznámka: Rod Psychrogeton je blízce příbuzný turanům (Erigeron) a zahrnuje zhruba 29 druhů, které se vyskytují v oblasti od Íránu po severní Indii a Tibet. Rozhodně by si tato skupina rostlin zasloužila důkladnou revizi.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 18. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta od západu do Murabak La).