Syn.: Pycnanthemum tenuifolium var. lawrencei F. Seym.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rozšíření: Druh východu Severní Ameriky, jeho areál se táhne od jihovýchodní Kanady přes Novou Anglii a americký jihovýchod až po Alabamu (Floridu a jih státu Georgia však míjí), na západ proniká až do východního Texasu a východního Kansasu.
Ekologie: Roste v lesních lemech a na lesních světlinách, v křovinaté vegetaci i v mokřinách, na vlhkých loukách, ale i v suché prérii, také podél cest a na dalších člověkem narušovaných stanovištích. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, 50–80 cm dlouhou, větvenou, v průřezu hranatou, lysou, někdy červeně naběhlou, olistěnou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, úzce kopinaté, 20–50 mm dlouhé a jen 2–4 mm široké, celokrajné, lysé. Květenství je terminální, chocholičnaté; kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 1–1,5 mm dlouhé, špičaté, chlupaté; koruna je 2pyská, až 5–8 mm dlouhá, bílá až narůžovělá s fialovými skvrnkami, dolní pysk je 3laločný; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.
Záměny: Poněkud podobný druh Pycnanthemum virginianum má lodyhu na hranách zřetelně chlupatou, listy jsou širší, až 12 mm široké.
Využití: V posledním desetiletí se začíná tato rostlina stále častěji objevovat i v evropských zahradách, vysazuje se na stanoviště dostatečně slunná i polostinná.
Poznámka: Rod Pycnanthemum v současnosti zahrnuje 19 akceptovaných druhů (POWO 2019), všechny se vyskytují v Severní Americe. Naprostá většina druhů roste ve východní polovině kontinentu, na západě se objevuje jen druh Pycnanthemum californicum.
Fotografováno dnech 11. 8. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).